петък, 12 декември 2014 г.
Пет решения за повече енергия в края на годината
Предпразничната умора е често срещано явление. Вместо да сме в добро настроение, енергични и готови за коледни подвизи, настроението, енергията и желанието за живот рязко започват да клонят към нула.
Това състояние е напълно нормално. От една страна, умората на усилените работни месеци от лятото насам си казва думата.
От друга, липсата на слънце и разходки навън изтощават батериите на организма, които, познахте, се зареждат от слънцето.
И не на последно място са всички сладки, шоколади и десерти, към които инстинктивно посягаме когато сме в лошо настроение или нямаме енергия.
За да не ви завари дядо Коледа без никаква радост и празничен плам в очите, ви предлагаме 10 решения за повече енергия в края на годината.
1. Излизайте навън
Колкото и да е мрачно времето, все пак през облаците се процеждат някакви слънчеви лъчи. Излизайте за кратки разходки или отивайте пеш до работа. Това ще ви раздвижи и освежи.
А видите ли слънце, обърнете лицето си към него и затворете очи. Светлината моментално ще ви зареди.
2. Избягвайте кафето
Пиенето на кафе е ритуал, който свързваме със събуждането, но кофеинът ни е повече враг, отколкото приятел.
Той има разбуждащи свойства, но има и много негативни ефекти, като дехидратация на цялото тяло, изнервеност и т.н.
По-добре е да замените кафето с чай или поне да пиете чаша с вода и лимонов сок преди кафето.
3. Кратка дрямка
30 минутна дрямка в средата на деня ще ви презаредят и ще можете да поемете всички задачи до вечерта.
В офисите на Гугъл има специални стаи за почивка, в които служителите могат да отдъхнат и след това с нови сили да продължат да работят.
Дори да не можете да дремнете 30 минути, ако през деня ви се прииска да затворите очи за малко, не се противопоставяйте на това желание. Дори 3-4 минути покой, особено след обяд, ще ви помогнат да се почувствате по-свежи.
4. Пийте вода
Тя е горивото на организма. Помага за всички физични процеси, помага да отслабнете, да се отървете от целулита и да се почувствате по-свежи.
Знаем, че когато е студено, е много трудно човек да се „насили“ да пие вода, но си мислете за нея като за разкрасителна процедура и лекарство едновременно.
5. По-леко с коледните активности
Да приготвим сладките смаи, да украсим елхата, трапезата, къщата, че даже и двора.
Да планираме и посрещнем гости от 4-те краища на страната или ние да ги навестим всичките до един, като вземем подаръци не само за тях, но и за съседите и случайните минувачи – задачите преди празниците нямат край и е напълно в реда на нещата на 24 декември да сме по-скоро болни, отколкото буйни.
Затова не прекалявайте с коледните планове. Не оставяйте всичко за последния момент и не се ядосвайте за незначителни неща!
източник: www.edna.bg
вторник, 25 ноември 2014 г.
Противогрипна ваксина - да или не?
Всяка година с наближаване на зимата по аптеките се появяват рекламни стикери с възможностите за имунизация против грип. Ваксините са различни видове, а цените им са атрактивни и почти всеки всеки, дори и в България, може да си ги позволи.
Грипът, известен още като инфлуенца, се дели на два вида – инфлуенца тип А и инфлуенца тип В.
Всяка година през есенните и зимни месеци този лесно прилепчив вирус започва да се разпространява сред обществото чрез всевъзможни места – градски транспорт или дръжки на врати, чрез кихане или носен секрет, чрез ръкуване, в офиса, на училище и на куп други места по всевъзможни други начини.
Това остро заразно заболяване се проявява с главоболие, висока температура, отмалялост, болки в мускулите и ставите, силна обща неразположеност, понякога гадене.
Заразеният няма желание да се надигне от леглото и това се отразява зле и на психиката. При благоприятно развитие на нещата, след около седмица човек започва да се възстановява, но последствията могат да траят доста дълго време след това.
Много хора приемат тази опасна болест само като неудобство, което ще им причини временно неразположение. А истината е съвсем различна.
Грипът взима голям брой жертви всяка година, а рискът да умрете от грип е много по-голям от този да пипнете една от най-нашумелите болести напоследък – ебола.
През години на големи пандемии са се случвали до половин милион смъртни случаи. Въпреки, че имунизацията се препоръчва горещо, все още много хора гледат с недоверие на тази възможност.
Ето 5 неоснователни и дори лъжливи оправдания, които вие най-вероятно използвате, за да не си направите противогрипна ваксина:
1. “Ваксините са опасни и причиняват на децата аутизъм.” Една от причините хората да избягват ваксините против грип е широко разпространената в медиите пропаганда, най-вече в интернет, където всеки може да каже всичко без да се аргументира за думите си.
Противниците на ваксините са посели сериозен страх и недоверие в западното общество. През 1998 г. британско проучване на Андрю Уейкфийлд се опита да покаже връзката между ваксините и аутизма.
Макар че изследването бе фокусирано върху върху ваксинацията на децата, страхът бързо обхвана обществото и се разпространи и върху други видове ваксини.
Независимо от факта, че проучването бе окончателно дискредитирано и обявено за неистинно, дезинформацията продължава да съществува, подхранвана от холивудски знаменитости като Джени Маккарти, Бил Майер и Джим Кери.
2. “Направих си ваксина веднъж и мисля, че тя не действа.” Някои хора вярват, че са си направили противогрипна ваксина и тя не е подействала. Това действително може да се случи, макар че вероятността е малка.
Грипните ваксини са различни всяка година въз основа на най-добрите предположения на здравните експерти кой щам на грип ще бъде най-широко разпространен през съответния сезон.
Това не е точна наука и докато предвижданията често са правилни, понякога учените стигат до погрешно решение. Когато това се случи, ваксината, която имате, не ви предпазва срещу този щам, който всъщност се разпространява и така вие може да пипнете грип въпреки, че сте имунизирани.
Все пак, ваксината е ефективна в поне 60% от случаите, което е много по-добре, отколкото да не си поставите ваксини.
В много случаи хората погрешно смятат, че имат грип в момент, в който те имат всъщност просто по-тежка настинка. Това става защото симптомите са доста сходни в много отношения с тези на грипа.
Излишно е да казваме, че грип и простуда са две напълно различни неща и противогрипната ваксина няма да попречи на настинките, които се причиняват от съвсем различни вируси (над 200 вида, което е основната причина защо не съществува ваксина против настинка).
Обикновено можете да откриете разликите между настинката и грипа във високата температура, болките в тялото и скоростта, с която действителните симптоми на грип започват. Други хора твърдят, че са се имунизирали против грип, но са пипнали “стомашен грип”.
Истината е, че няма такова нещо като стомашен грип. Повръщане, гадене и диария не са обичайните симптоми на грип и заболяването протича по съвсем различен начин.
Така нареченият стомашен грип се причинява, най-вероятно от норовирус, но не и от грип. Ваксината срещу грип няма да ви предпази от норовируси, защото стомашно чревните разстройства не са грип.
3. “Имам алергия от яйца.” Това оправдание не е напълно фалшиво, но определено се злоупотребява с него. Докато грипни ваксини са подготвени в яйца, само тези хора, които имат много тежки анафилактични реакции към яйца, трябва да избягват ваксината.
Дребните алергични реакции към яйца като уртикария или леки обриви не представляват опасност и не са причина да се избегне ваксината. В такъв случай ваксинираните се наблюдават в продължение на 30 минути след като ваксината се приложи.
4. “Аз не хващам грип.” Много твърдят, че “никога не хващат грип.” Първият отговор на този въпрос е “никога не казвай никога.” Това може да е вашата нещастна година!
Някои хора се заразяват с вируса на грип и по някаква причина не страдат от симптоми (до 30% от вирусоносителите не показват никакви симптоми).
Въпреки липсата на симптоми, те все още могат да бъдат носители на вируса, и като такива, заплашват хората около тях. Заразяването на деца, бременни жени и уязвими възрастни хора е доста рисково и трябва да бъде избегнато.
Много хора считат, че ваксинирането против грип е рисково при бременните жени, но всъщност е дори препоръчително, защото те се числят към най-уязвимата група в обществото.
5. “Противогрипната ваксина може да ви разболее от грип.” Идеята, че всъщност можете да се заразите от грип от ваксина е друг мит, който е витае наоколо вече много години. Това просто не е вярно.
Ваксините против гроп са направени от грипни вируси, които са неактивни (основно мъртви вируси). Има ваксини против грип под формата на спрей за нос.
Те са подготвени с живи вируси, но се променят за да се премахне част от вируса, който те разболява наистина и също не са заразни.
При някои хора се появява лека болезненост в ръката или леки симптоми, но те отшумяват сами без лечение много бързо и са много далеч от истинската сила на грипа.
Ако се разболеете веднага след като сте си направили ваксината срещу грип, знайте, че не е била виновна ваксината, а сте били заразени от преди това.
Ваксината се нуждае от време, най-често до около две седмици, за да ви имунизира напълно, така че е възможно да бъдете заразени в този прозорец от време от болен човек или чрез замърсени с вируса предмети.
Ваксината не убива грипните вируси, които вече присъстват във вашия организъм. Тя просто предотвратява бъдещи инфекции.
Децата и възрастните хора са най-изложени на риск от смърт или сериозни усложнения от грип. Ваксинирането е най-добрият начин да се осигури максимална защита от усложнения и развитие на сърдечносъдови и други проблеми.
източник: www.lechenie.bg
сряда, 19 ноември 2014 г.
Защо пребиотиците са важни за кожата на бебето
Да станеш родител и да се грижиш за друго същество може би е най-прекрасното изживяване, но и най-отговорното. То е свързано с много новости, променени навици и специално внимание към здравето на бебето.
Кожата е най-големият орган в човешкото тяло, затова е добре да получава специално внимание. Още по-специална грижа е нужна и за кожата на най-малките – новородените и бебетата.
Бебешката кожа е много нежна и податливa на температурни промени, изсъхване и инфекции. Потните жлези не са напълно развити, затова кожата на бебето е много чувствителна към високи и ниски температури. Въпреки че мастните жлези са оформени в кожата, те не произвеждат достатъчно мазнини. В резултат на това кожата на бебето може да изсъхне лесно.
Освен това бебетата са по-податливи на инфекция, тъй като имунната им система не е напълно развита. Бебешката кожа е чувствителна към травми и най-малкото нещо може да я нарани. Добре изрязаните нокти са задължителни за този, който се грижи за бебето, както и добрата хигиена на ръцете и дрехите. Всичко, което се докосва до бебето, особено в първите дни от живота му, трябва да бъде изрядно чисто.
Още с раждането бебето е подложено на различни бактерии от заобикалящата ни околна среда. Част от тях са така наречените „добри” бактерии, които са важни за нормалния баланс на кожата, но има и „лоши” такива.
Съдържанието на пребиотици в различни продукти за грижа за кожата помага по естествен начин да се подпомогне работата на „добрите” бактерии, които по естествен път се справят с болестотворните и така поддържат кожата здрава.
Първоначално пребиотиците се дефинират като „несмилаемите хранителни вещества, които влияят благоприятно на нашественика чрез селективно стимулиране на растежа и/или дейността на една или на ограничен брой бактерии в дебелото черво”. Днес това определение се разширява и обхваща и микробната флора на кожата, за да се постигне полезен ефект.
източник: www.bg-mamma.com
Грипът дойде
Зимният грип вече дойде и в Националната референтна лаборатория
бяха доказани първите случаи на заразени. И при четиримата болни е
изолиран щамът „Масачузетс“, който е от тип В, съобщи за „Преса“
националният консултант по епидемиология проф. Мира Кожухарова. Всички
те са от София и са приети в различни болници. „Става въпрос за тежко
протичане на инфекцията, както и за усложнения“, обясни проф.
Кожухарова. Този вид е по-опасен за възрастните и хронично болните, като
най-честите усложнения са пневмониите. Лекарите очакват през следващите
две до три седмици грипът да започне да се разпространява и да зарази
много хора. Епидемията ще започне около Коледа, пикът ще е през януари.
Още два щама ще ни разболяват тази зима. Това ще са познатият вече
„Калифорния“, по-известен като свински грип, и новият „Тексас“. Те са от
тип А и са много коварни. „Най-застрашени са децата, младите и здрави
хора, бременните и по-пълните“, обясни държавният главен здравен
инспектор д-р Ангел Кунчев. Според него който и тип да преобладава,
болестта ще ни прикове на леглото поне за седмица. При грип човек
се чувства много отпаднал, вдига висока температура, а болките в
мускулите и в главата са изключително силни. Той не започва с хрема,
драскане в гърлото и леко неразположение, а с втрисане и чувство на
разбитост. „Грипните вируси интоксикират целия организъм, затова не
трябва да се карат накрак“, предупреди д-р Кунчев.
По данни на Националния център по заразни и паразитни болести в
момента всеки 60 на 10 000 души в страната са с грип или вирусна
инфекция. Най-много са заразените в Стара Загора, Габрово, Сливен, Русе и
Силистра.
източник: www.pressadaily.bg
понеделник, 27 октомври 2014 г.
Какви храни трябва да консумираме през есента
Балансираното хранене и практикуването на различни видове спорт ще ви осигури добро настроение, здраве и превенция срещу болестите през студените месеци.
Традиционно, есента е сезонът за прибиране на реколтата. Това е времето, в което събираме енергия за студените месеци, когато активността ни е по-ниска и приема на свежи плодове и зеленчуци е много по-малък.
Поради климатичните влияния, ставаме по-уязвими към болести и неразположение на тялото. Есента е сезон на наситено зелено, тъмно жълто и блестящо оранжево като тези цветове означават богато на витамини плодове и зеленчуци. Колкото по-колоритни са храните, които консумираме, толкова по-добре за нашето здраве.
Международната компания за поръчки на храна, подбра най-вкусните и здравословни есенни плодове и зеленчуци. Направете ги редовна част от менюто ви и извличайте хранителните им ползи през есенните месеци.
Сладки картофи: Те са много полезни, поради високото си съдържание на бета-каротин и фибри. Сладките картофи са идеален избор за хора с диабет, тъй като се считат за храни с нисък гликемичен индекс. Това означава, че въглехидратите в сладките картофи се освобождава бавно, което спомага за поддържането на стабилни нива на кръвната захар. Белите картофи, за разлика от тези, водят до колебания в нивата на кръвната захар, затова е препоръчително да ги замествате с друг вид.
Тиква: Богата на бета-каротин, витамин С и фолиева киселина, тиквата е основен антиоксидант. Консумацията и може да намали риска от развитие на рак и защита срещу сърдечно съдови заболявания. Дори и семената, съдържат висока хранителна стойност и са полезни за организма, заради цинка и омега-3 мастните киселини. Тиквата е подходяща за основно ядене, гарнитура или десерт.
Ябълки: Ябълките съдържат флавоноиди, някои от най-мощните антиоксиданти. Няколко проучвания са показали, че хората, които ядат храна богата на флавоноиди имат по-нисък риск от сърдечни заболявания и инфаркти.
Круши: Крушите са богати на фибри. Със консумацията на една круша получавате четири грама фибри, което е еквивалентно на една и половина чаши кафяв ориз. Помага за поддържане на по-ниски нива на холестерола в кръвта и подобряване на контрола на кръвната захар.
Боровинки: Това е много вкусен и нискокалоричен плод, който играе важна роля за предотвратяване на инфекции на пикочните пътища и намаляване на риска от заболяване на венците, язви, сърдечно-съдови заболявания и рак. Може да ги консумирате сушени или на направени на сок.
Това са 5-те най-полезни храни, които може да консумирате през есента. През този сезон е препоръчително да наблегнете и на супите и на готвенето на пара. Приемайте ядки, но не повече от 100 грама на ден, поради високата си калорийност.
Балансираното хранене и практикуването на различни видове спорт ще ви осигури добро настроение, здраве и превенция срещу болестите през студените месеци.
източник: fakti.bg
неделя, 19 октомври 2014 г.
Какво не знаете за ушната кал?
Ушната кал има и хидратираща функция. Тя прави кожата в ухото по-мека и влажна, което предотвратява сърбеж и изсушаване. |
За много хора дори произнасянето на думите „ушна кал“ предизвиква отвращение и погнуса. Истината обаче е, че те не подозират, че този кожен секрет се грижи за едно от най-ценните ни сетива. Какво не знаете за ушната кал?
Какво представлява ушната кал?
Ушната кал се нарича още церумен и представлява секрет от организма, който цели да предпази ушния канал от инфекции и бактерии. Произвежда се във външния ушен канал, в който кожата е снабдена с жлези, които отделят ушната кал. Малко хора знаят, че всъщност има два типа ушна кал.
В зависимост от гените, които човек носи, тя може да бъде жълтеникаво-кафява и влажна или суха и бяла. Установено е, че хората, които произхождат от районите на североизточна Азия са наследници на сухия вид, а останалите – на влажния.
Прекалените грижи за хигиената на ушите или пък цялостната липса на такива може да доведе до проблеми със слуха. Ако ушната кал се натрупа и се втвърди до толкова, че да не маха с помощта на памучно тампонче, тогава може да се получи запушване на ухото или шум в ушите. Ненавременно взети мерки могат да доведат до загуба на слуха.
Какво не знаете за ушната кал?
Основната функция на ушната кал е да задържа мръсотията от външния свят и да попречи на развитието на бактерии в ухото. Микрочастици, прах от въздуха и други подобни могат да увредят тъпанчето, ако ушната кал не ги спре. Освен това в ушната кал се съдържат вещества, които се справят с инфекции в ранен етап.
Малко хора подозират, че ушната кал всъщност донякъде се самопочиства. Въпреки, че тя винаги съществува в ухото, по-големите наслагвания обикновено се отмиват при редовно къпане. Когато дъвчете по време на хранене, също изтласквате ушната кал навън.
Все пак хигиенните навици изискват и човешка намеса. Никога не бъркайте навътре с тампончето за уши, защото може да увредите тъпанчето. Освен това помнете, че не е добре да си чистите ушите всеки ден, защото така лишавате ухото от ушна кал и го излагате на опасност от развитие на инфекции.
Имайте предвид, че както потенето нараства с увеличаването на стреса в ежедневието, така и с ушната кал.
източник: www.zdrave.rozali.com
понеделник, 13 октомври 2014 г.
Медът - и вкусен и полезен за здравето
Уникалният природен продукт има положително влияние при много състояния на организма.
Продуктите от мед отдавна са популярни сред хората. Кой от нас би казал, че вкусът му е неприятен?! А и нали той е не само висококалорична храна, но и продукт на здравето - възстановява силите след преумора и отпадналост, придава яснота на мисълта, нормализира дейността на всички системи на организма и по този начин възвръща трудоспособността след тежки заболявания.Според мнението на диетолозите медът е особено необходим на тези, които обичат месни и тестени изделия, защото е известно, че “мазнините изгарят в пламъка на въглехидратите”, а пчелният мед е особено богат на въглехидрати.
Редовната употреба на природен мед действа успокояващо и на централната нервна система, значително подобрява функциите на стомаха и червата.
Най-разпространеният начин за употреба на мед е вътрешният. Взима се обикновено с чаена лъжичка, като е добре да се задържа колкото се може по-дълго в устата. Много хора го слагат в чай, мляко, сок и дори кафе.
На възрастните се препоръчва количество от 100 г, а на децата - 30-50 г мед дневно.
Медът е особено полезен при продължителни изтощителни заболявания, в периоди след операция и по време на възстановяване след болест. При възпалителни заболявания на стомашно-чревния тракт е по-добре медът да се разрежда с вода на стайна температура до получаване на консистенцията на гъстата сметана.
Трябва да се има предвид, че медът влияе на стомашната секреция, и неговата употреба преди хранене способства за отделянето на стомашен сок (1 супена лъжица на 1 чаша вода). А ако същата доза се взема 1,5 - 2 часа преди хранене като топъл разтвор, това ще доведе до спиране на секрецията на стомашен сок, което може да бъде използвано при лечението на гастрит с повишена киселинност.
Медът се прилага и външно при заболявания на кожата - за мазане, компреси и местни вани. За тези цели се приготвят водни разтвори и мехлеми.
При възпалителни заболявания на гърлото и другите органи на дихателната система може да се прави инхалация с мед, като се приготви 50% разтвор на мед.
източник: www.zdrave.bg
понеделник, 29 септември 2014 г.
Имуностимулантите за деца
Особено актуална е тази тема през есенните и зимни месеци. След първата годинка децата започват за съжаление да боледуват често.До тогава контакта с външната среда и заразоносители е относително малък.
Възрастта от една до шест години е най-кошмарната от гледна точка на заболявания. Преобладават инфекциите на горните дихателни пътища, като основен причинител са вирусите.За съжаление чистата вирусна инфекция при децата в тази възраст е първите 2-3 дни след което се наслагва бактериална и инфекцията става смесена. Често на пръв поглед банална хрема бързо обхваща целия назофаригс, средното ухо и не рядко и долните отдели на дихателната система.
Има голямо значение дали детето посещава ясла или градина. При тях рязко се увеличават броя на заболяванията. Явява се и друг проблем – децата боледуват тип „детска градина” – често и продължително и почти винаги се налага използването на антибиотици . Особено е важно да се спре посещението в градината /яслата/ за по дълъг период(3-4седмици).Всяка инфекция срива имунитета за различен период от време и организма има нужда от възтановяване.След преболедуване ,във въстановителния стадий детето е изключително податливо на други инфекции и връщането му в градината увеличава риска от реинфекция. Не рядко се отключва порочен кръг(от инфекция в инфекция) именно поради тази причина боледуването може да продължи цял сезон. Желателно е след оздравяване поне още една седмица детето да си бъде в къщи. И ТАКА: ако в месеца то ходи на градина една седмица а три е в къщи , то сериозно трябва да се замислим за спирането му от детското заведение.
Желателно е профилактиката да започне още през лятото.
Задължително е детето да е сменило обстановката както на море така и на планина. Целта е закаляване с различните климатични фактори. При избора на планина водеща роля играе надморската височина – трябва да не е много голяма. Практикувайте разумно слънчевите бани, босото ходене и газене.
В аптеките има огромен брой имуностимулиращи медикаменти. Майките много често грешат , като купуват такъв медикамент по съвет на други родители и фармацевти .
ИМУНОСТИМУЛИРАЩИТЕ медикаменти за всяко дете трябва да бъдат различни. Винаги трябва да бъдат изписвани от лекуващия лекар. Само той може да определи вида препарат , кога да започне и колко да продължи лечението.
Желателно е даването на такива медикаменти да започне , когато детето е в пълно здраве. Веднъж започнато не се спира , ако то се разболее. Съвместното даване с други медикаменти не е опасно.
Преди да разгледаме медикаментите много важно е да подчертаем, че ефекта, който ние очакваме да получим е около 30 %. / и това е нещо при деца с „отчайващ” сценарий на боледуване”/
Противогрипни ваксини – биват няколко вида. За всяка година са различни в предвид очакваните вируси за сезона. Всички съдържат частици на предполагаемите вируси, които се очакват да причинят епидемии. При децата от 6 месеца до 3 години се прилага половин доза и е желателно да се приложи двукратно през месец. Над 3 години се прави еднократно една доза. Противоречиви са мненията дали трябва да се правят такива ваксини при децата. Безспорно има контингенти , при които е задължително – с хронични болести, с вродени аномалии, прекарали тежък грип предишна година и др.
Противогрипната ваксина защитава само от грипа , а той е веднъж в годината, а вероятноста да уцелят точния щам не е много голяма. През останалото време циркулират огромен брой други вируси, срещу които ваксината не действа. Оптималното време за поставянето й е от края на септември до края на ноември.
Други , често срещани имуностимулиращи средства са Respivax , Bronchovaxom , Ribomunil и др. Те съдържат лизати /убити частици на бактерии/ на най – често срещаните микроорганизми, които причиняват инфекции на дихателните пътища. Дават се по различни схеми. При по – малките за предпочитане е да е Bronchovaxom. Най-разпространената схема е следната – първите десет дни на три последователни месеца по една капсула сутрин на гладно.
Медикамента Ribomunil като съдържание е идентичен с предходните. Предлага се под формата на таблети и прахчета. Особено удобен е за по – малки деца. Предписва се по следната схема: през първия месец се дава през първите четири дни на три последователни седмици. След това ,всеки следващ месец се приемат само четири таблети –четири последователни дни / по една на ден/. Продължителността на лечението е дълга – ако започнем октомври то най – удачното време да го прекратим е пролетта.
Друг интересен имуностимулиращ медикамент е Isoprenosin. Той е химическо средство, което пряко действа на имунната система, но е с краткотраен ефект. Използува се най – вече в хода на острото вирусно заболяване,като има и директен противовирусен ефект. Особено подходящ е при шарки ,херпеси и др.
АКЦЕНТА ПРИ ИМУНОСТИМУЛИРАНЕТО ПРИ ДЕЦАТА ТРЯБВА ДА БЪДЕ ПРИЕМ НА ПРИРОДНИ ПРОДУКТИ И ХРАНИ които пряко стимулират имунната система и повишават устойчивостта на инфекции.
В състава на тези продукти са застъпени някои основни съставки доказали с времето своя имуностимулиращ ефект, като: Ехинацея, Пчелно млечице, екстракти от различни билки и растения. Някои от тях са: ЕСБЕРИТОКС, ЦИТРОСЕПТ, продуктите от серията АД ЛИКВИД и много други. Дозите и схемите са индивидуални.
И така какво можем да обобщим за имуностимулирането:
- То е строго индивидуално.
- Започва се обикновено при пълно здраве и не се спира ако детето се разболее.
- Имуностимулантите се приемат дълто време – минимум 3 месеца.
- Мит е, че след техния прием детето ще спре да боледува. Просто целим да омекотим и разредим боледуването.
- Между имуностимуланти и витамини няма нищо общо.
- Те са напълно съвместими с ваксините.
- Спорен е техния ефект за лекуване при остро забаляване.
- Ако лекарят уцели най-добрата комбинация на имуностимулиращи медикаменти, то очаквания резултат е 30 – 40 %. Останалото е съвпадение.
- Винаги се съветвайте с педиатър и не предприемайте самолечение.
източник:http://www.doctorstoykov.com
Папиломи - често срещаните кожни образувания
Премахнете папиломите безболезнено в ДКЦ "Св. Георги"! ДКЦ-то предлага услугата криодеструкция - замразяване на израстъка с течен азот от добър кожен специалист. Заповядайте!
Папилом от латински означава “зърно”, а от гръцки - “тумор”. Това е доброкачествен тумор във вид на малки възелчета, приличащи на зрънца. Те обикновено се разполагат върху по-тънка кожа и се развиват в резултат на делене на епителните клетки, заразени с човешкия папиломен вирус.В днешно време са известни повече от 60 типа на този вирус.
Ако забележите по себе си брадавичка “с крачета”, най-вероятно това е папилом. Туморчето се състои от възелчета и напомня съцветие на цветно зеле или гребенче на петел. Папиломите по кожата могат да са много мънички, микроскопични, с големина не повече от един милиметър. Но могат да бъдат и големи, стигащи до 2 см. В началото на своето развитие това е доброкачествено образувание с телесен цвят, но с времето придобива кафеникав оттенък. Най-често такива брадавички се появяват по шията, в гънките на слабините, под мишниците, на лактите, коленете, главата, около очите...
Прекаленото стоене на слънце провокира развитие на образуванието
Стресът, преумората и нервните разстройства разклащат имунната система и тя не е в състояние да предпази от папилом.
Палещите слънчеви лъчи разрушават защитната мастна ципа и по този начин отслабва клетъчният имунитет и отваря врата за папилома-вирусната инфекция.
Не по-малко опасно е посещението на солариум
Заразяването с вируса може да стане и в басейните, спортните зали, фитнес залите. За да се предпазите от тази напаст, винаги преди и след занимания си вземайте топъл душ със сапун или гел.
Благоприятна почва за развитие на папиломи по кожата създават стресът, преумората, нервните разстройства. Те подкопават и разклащат имунната система и тя по-трудно предотвратява и лекува папиломите. Някои хора правят огромна грешка, като се опитват да “подобрят” отслабналия си имунитет, без да се консултират със специалист. Започват да приемат имуностимулиращи препарати.
Моля, не правете това!
Само специалист, и то след като е проучил имунния ви статус, може да ви подбере необходимото лекарство, което да отстрани пробивите в защитната ви система. Понякога човешкият папилома-вирус си стои години наред в организма и не се проявява по никакъв начин. А кожните папилома-вируси се появяват само в напреднала възраст.
ВНИМАНИЕ!
За да избегнете заразяването, спазвайте правилата на личната хигиена: винаги носете със себе си мокри кърпички и периодично изтривайте с тях лицето, шията, ръцете. Не носете чужди джапанки и чехли, ризи, пуловери. Редовно обработвайте със сапунен разтвор личните си бижута, особено синджирчета и гердани.
Много често папиломите се травмират. Особено ако са на шията, под мишницата или на лицето.
След това започват да кървят, а понякога се възпаляват. Честото травмиране на папиломите може да доведе до израждането им в злокачествен тумор. За да не се стигне до там, по-добре папиломът да се отстрани, дори и да не ви пречи от козметична гледна точка. Ако случайно увредите или откъснете туморчето, задължително обработете раничката с антисептик - спиртов разтвор. През първите 2-3 дни я пазете от намокряне и навлажняване, не трябва да залепвате лейкопласт на това място. Ако израстъчето започне да кърви, да боли и се увеличи, вие веднага трябва да потърсите помощ от специалист.
В никакъв случай не опитвайте да ги премахнете с домашни средства
Това може да създаде опасност от израждане на доброкачествения тумор в злокачествен.
Не се подвеждайте по тези стари и популярни рецепти да обгаряте папилома с нагорещен предмет или пък да прережете “крачетата му” с конец. Това създава опасност от инфекция, а също и от израждане на доброкачествения тумор в злокачествен. Тези варварски методи няма да унищожат напълно папилома. От него ще останат отделни фрагменти, от които наново ще се развие тумор.
Много е опасно да се опитвате да премахнете израстъците със сок от змийско мляко. Този сок съдържа агресивните органични киселини, които предизвикват силни изгаряния. А след тях остават груби белези. Самолечението винаги е основа за сериозни усложнения.
Дерматолозите препоръчват да налагате върху израстъка превръзка, обилно напоена с маслен разтвор на витамин Е. Той се продава в аптеките. Всеки ден, в продължение на 3-4 седмици си правете нов компрес. Папиломът отначало ще намалее, а след това съвсем ще изчезне.
Съвременните методи се справят безболезнено с кожния проблем
Съвременните методи за отстраняване на папиломите гарантират безопасност и нямат противопоказания. Чрез новите апарати се оказва точково въздействие на частите от кожата, а това позволява израстъците да се отстранят безболезнено и ефикасно. Вижте основните методи, които в днешно време се използват за отстраняване на папиломи.
Криодеструкция. Израстъкът се замразява с течен азот. По време на процедурата пациентът изпитва леко парене и боцкане. След процедурата папиломът става бял, плътен и нечувствителен.
След известно време изпада. При този метод обаче невинаги е възможно да се контролира дълбочината на проникване в тъканта. Затова съществува вероятност от изгаряне, което ще завърши с голям белег.
Лазерната коагулация. Полупроводников лазер с тяснонасочени лъчи “изпарява” увредените кожни клетки, като едновременно с това запушва малките кръвоносни съдчета и образува защитна коричка. На мястото остава малка следа, която изчезва след 2-3 седмици. При лазерния метод върху околните тъкани се нанасят минимални травми.
Електрокоагулация. Израстъците се обгарят с електрически ток, дълбочината на проникване се контролира. На мястото се появява коричка, която постепенно изчезва, без да остави никакви белези. При този метод на отстраняване на папиломите се изисква обезболяване.
Плазмена коагулация. Един от най-ефикасните и слаботравматични методи за отстраняване на папиломи от кожата. Върху увредената част се въздейства чрез ниска температура - минус 140-160 градуса. След това идва ред на високотемпературната плазмена коагулация - до 2500 градуса. При този метод израстъците се изпаряват в буквалния смисъл на думата. При това без болка и кръв.
Тази операция е безвредна, не оставя никакви следи по кожата, постига се желаният козметичен ефект и почти изцяло се унищожават папиломите.
Знаете ли, че...
...Направете си сами лечебно-козметичен лед
Козметичният лед се използва от много жени в днешно време. Малките парченца лед са полезни за кожата.
Всички знаем как да си приготвим лед, как да го съхраняваме и как да го използваме. Добрият ефект се обяснява просто: рязкото охлаждане на кожата свива кръвоносните съдове, затоплянето ги разширява. Това позволява активно придвижване на кръвта, в резултат на което се повишава тонусът на кожата, свиват се порите, изглаждат се малките бръчици, подобрява се цветът на лицето. Сутрин първо изплакнете кожата на лицето с прясна вода, не я избърсвайте веднага. Малко след това можете да започнете масажа с парченцата лед. Най-добре е да си ги приготвите от негазирана минерална вода.
Полезен е и козметичният лед. Той може да се приготви от чай, от билкови настойки и отвари, от прясно изцедени плодови сокове.
източник: www.blitz.bg
неделя, 28 септември 2014 г.
Джинджифилът- грозноватият доктор от Изтока
Римските доктори се запасявали с него по време на военни походи. Използвали го и за горещи вани при настинки. Японците от древни времена правят с него компреси при болки в ставите и мускулите. Питагор, гръцкият философ и математик, упорито го препоръчвал при разстроен стомах. Крал Хенри VIII пък бил убеден, че предпазва от чума.
Е, Хенри VIII може и малко да се е поувлякъл. Но съвременната медицина упорито се е захванала със задачата да установи на какво се дължат многобройните лечебни качества на корена на растението Zinzibеr officinale, или както се нарича у нас, джинджифил. Различни изследвания, правени в Япония, Европа и САЩ, доказат, че благодарение на сложна комбинация от над 400 съставки, джинджифилът притежава изключително висока биологична активност, т. е. въздейства по-силно на организма при консумация. Доказано подпомага храносмилането и предпазва стомаха от образуване на язви. Това е и едно от малкото растения в природата, което има силата да влияе благоприятно на вестибуларния апарат. Помага при артрит, както и при мигрена.
Вестибуларен апарат
На всеки, на когото му е прилошавало в
кола, самолет или кораб знае колко досаден може да бъде този проблем.
Следващия път обаче може би е по-добре вместо към аптеката за хапчета да
се насочите към супермаркета. И да си купите джинджифил. Така поне
съветва д-р Даниел Моури, който е правил редица изследвания на тази
тема. За да сравни ефекта от лекарственото средство dimenhydrinate с
действието на азиатския корен, той приложил следния експеримент: група
от 36 доброволци с проблеми на вестибуларния апарат се съгласили да
седнат на въртящ се стол. Преди това обаче половината приели
лекарството, а другата половина – джинджифил. Първите издържали 4
минути, докато вторите от, „джинджифилената” група, устояли цели 6.
Артрит
Според д-р Андрю Уейл, един от
най-уважаваните изследователи в авангардната медицина в САЩ,
джинджифилът има силно противовъзпалително действие. В своята книга „8
седмици до оптималното здраве” той споделя поредица от случаи, в които
негови пациенти, страдащи от артрит и ревматизъм, са постигнали
значително подобрение и дори пълно
изцеление,
при следването на определен хранителен режим, дихателни и физически
упражнения и включването на джинджифил на тяхната трапеза.
Къде да го намерим и как да го консумираме?
Родината на джинджифила е Югоизточна Азия, затова той присъства като основна подправка в китайската и японската кухня. Използва се основно в рибните ястия, както и при приготвянето на супи. Благодарение на лечебните си качества обаче той бързо се възприема в западната кухня. Сухият джинджифил е кръстник на символа на американската Коледа – джинджифилените сладки и известните джинджифилени човечета, gingerbread boys, които красят трапезите на милиони семейства в Европа и САЩ. Днес от този странен корен се правят бира, вино, особено популярната студена освежителна напитка ginger ale и дори бонбони.
Повечето от споменатите продукти за съжаление не само че липсват в магазините, но и са малко познати в България. Добрата новина е, че в някои вериги супермаркети и пазари вече можете да намерите пресен корен от джинджифил. Знам, че той изглежда не просто странно, ами направо непривлекателно. Аз самата, преди да се запозная с качествата на чудатото растение, го подминавах и се чудех кой и за какво си го купува.
Ето как трябва да изглежда коренът на джинджифила: твърд, с гладка и лъскава кожа, да не е намачкан и с наранена повърхност. Трябва да се съхранява в хладилник, увит в домакинска хартия или фолио.
Добре, а сега какво да правите с този картофоподобен грозник, който на всичкото отгоре има толкова много израстъци, че трудно се бели? Ето няколко чудесни начина да поканите на трапезата си вкъщи г-н Ginger:
Родината на джинджифила е Югоизточна Азия, затова той присъства като основна подправка в китайската и японската кухня. Използва се основно в рибните ястия, както и при приготвянето на супи. Благодарение на лечебните си качества обаче той бързо се възприема в западната кухня. Сухият джинджифил е кръстник на символа на американската Коледа – джинджифилените сладки и известните джинджифилени човечета, gingerbread boys, които красят трапезите на милиони семейства в Европа и САЩ. Днес от този странен корен се правят бира, вино, особено популярната студена освежителна напитка ginger ale и дори бонбони.
Повечето от споменатите продукти за съжаление не само че липсват в магазините, но и са малко познати в България. Добрата новина е, че в някои вериги супермаркети и пазари вече можете да намерите пресен корен от джинджифил. Знам, че той изглежда не просто странно, ами направо непривлекателно. Аз самата, преди да се запозная с качествата на чудатото растение, го подминавах и се чудех кой и за какво си го купува.
Ето как трябва да изглежда коренът на джинджифила: твърд, с гладка и лъскава кожа, да не е намачкан и с наранена повърхност. Трябва да се съхранява в хладилник, увит в домакинска хартия или фолио.
Добре, а сега какво да правите с този картофоподобен грозник, който на всичкото отгоре има толкова много израстъци, че трудно се бели? Ето няколко чудесни начина да поканите на трапезата си вкъщи г-н Ginger:
Пресен джинджифил
Чай от пресен джинджифил:
В тази рецепта коренът от джинджифил се обелва и настъргва на едро
За една чаша чай:
½ чаена лъжичка настърган джинджифил
½ чаена лъжичка мед
Сложете джинджифила в съд с около 250 мл кипяща вода, похлупете и оставете за 10-15 минути. Прецедете и подсладете с меда. Можете да го консумирате горещ или охладен, с лед.
Напитката е особено подходяща при разстроен стомах или болки в мускулите и ставите.
В тази рецепта коренът от джинджифил се обелва и настъргва на едро
За една чаша чай:
½ чаена лъжичка настърган джинджифил
½ чаена лъжичка мед
Сложете джинджифила в съд с около 250 мл кипяща вода, похлупете и оставете за 10-15 минути. Прецедете и подсладете с меда. Можете да го консумирате горещ или охладен, с лед.
Напитката е особено подходяща при разстроен стомах или болки в мускулите и ставите.
Ето и една интересна рецепта, в която има и друго предизвикателство – сладките картофи.
Пюре от сладки картофи с пресен джинджифил
Рецептата е на майстор Минг Цаи
Рецептата е на майстор Минг Цаи
Продукти:
6 с.л. масло
6 скилидки чесън
2 с.л. обелен и ситно нарязан джинджифил
300 г сметана
4 сладки картофа, обелени и нарязани на кубчета
сол и черен пипер на вкус
6 с.л. масло
6 скилидки чесън
2 с.л. обелен и ситно нарязан джинджифил
300 г сметана
4 сладки картофа, обелени и нарязани на кубчета
сол и черен пипер на вкус
Затоплете тиган на котлона. Намажете с
една лъжица масло. Изсипете чесъна и джинджифила, задушете ги за 3-4
минути. Добавете сметаната и намалете силата на огъня наполовина.
Оставете на котлона още 10 минути.
Междувременно обелете сладките картофи, поставете ги в тенджера с вода, която да ги покрива напълно, и ги сварете (обикновено стават готови за около 25-30 минути). Сложете сварените картофи и сметановата смес в кухненски робот (или подходящ съд) и пасирайте. Добавете маслото и подправките и пасирайте отново. Готовото пюре се консумира, докато е прясно. Много подходящо за зимния сезон.
Междувременно обелете сладките картофи, поставете ги в тенджера с вода, която да ги покрива напълно, и ги сварете (обикновено стават готови за около 25-30 минути). Сложете сварените картофи и сметановата смес в кухненски робот (или подходящ съд) и пасирайте. Добавете маслото и подправките и пасирайте отново. Готовото пюре се консумира, докато е прясно. Много подходящо за зимния сезон.
Пресен джинджифил с риба
Пресният джинджифил е прекрасно средство да отървете рибното ястие от „морската” миризма. Аз лично, откакто се запознах с темата за ароматния корен, мога да ви предложа следния лесен начин за приготвяне на рибата: Вземете прясно рибно филе, бяла риба, треска или друг вид по-лека риба, полейте със соев сос и съвсем малко мазнина (аз лично ползвам гроздово олио). Добавете няколко цели моркова, глава лук, нарязана на едро и обеления пресен корен, нарязан на съвсем тънки парченца. Запечете около 45 минути в тава, покрита с фолио. Първоначално ароматът на ястието ще ви се струва малко силен, но пък е изключително вкусно, а както разбрахме – и полезно.
Пресният джинджифил е прекрасно средство да отървете рибното ястие от „морската” миризма. Аз лично, откакто се запознах с темата за ароматния корен, мога да ви предложа следния лесен начин за приготвяне на рибата: Вземете прясно рибно филе, бяла риба, треска или друг вид по-лека риба, полейте със соев сос и съвсем малко мазнина (аз лично ползвам гроздово олио). Добавете няколко цели моркова, глава лук, нарязана на едро и обеления пресен корен, нарязан на съвсем тънки парченца. Запечете около 45 минути в тава, покрита с фолио. Първоначално ароматът на ястието ще ви се струва малко силен, но пък е изключително вкусно, а както разбрахме – и полезно.
Ginger Ale и бонбони
За 4 чаши:
2 големи корена от джинджифил, обелени и нарязани на кубчета
450 мл вода
800 г захар
1 лимон, нарязан на 4
1 литър сода, изстудена
4 стръка мента (по желание)
За сиропа: Половината от захарта изсипете
в съд заедно с водата и поставете парченцата джинджифил. Сложете сместа
да ври на слаб огън, докато се сиропира – около 40-45 минути. Прецедете
сиропа и отделете парченцата джинджифил. Сиропът е достатъчен за 4
чаши.
Изсипете във всяка чаша равни части от содата, а след това по 2 с.л. от сиропа и разбъркайте. Изстискайте ¼ лимон и ако имате свеж стрък мента, гарнирайте с него. Вече знаете тайната на Ginger Ale.
Изсипете във всяка чаша равни части от содата, а след това по 2 с.л. от сиропа и разбъркайте. Изстискайте ¼ лимон и ако имате свеж стрък мента, гарнирайте с него. Вече знаете тайната на Ginger Ale.
За бонбоните: Овъргаляйте добре
парченцата джинджифил в останалата захар. Подредете ги върху хартия за
печене или фолио (не тава, защото трудно ще почистите карамела) и печете
на 110 градуса около 3 часа. Бонбонките стават меки и дъвчащи. Много
помагат при сухо гърло и разстроен стомах.
Маринован джинджифил
Както знаете, това е задължителната гарнитура за суши. Можете освен това да го използвате като заместител на киселите краставички (е, не съм убедена, че става за мезе за ракия), но може да се използва за гарнитура на сандвичите например, както и на повечето ястия с риба.
Както знаете, това е задължителната гарнитура за суши. Можете освен това да го използвате като заместител на киселите краставички (е, не съм убедена, че става за мезе за ракия), но може да се използва за гарнитура на сандвичите например, както и на повечето ястия с риба.
Сух джинджифил
Това е познатата ни форма на джинджифил на прах, с която отдавна разполагаме в България. В зависимост от това дали е смлян обелен, или е с кората бива бял и черен. Повече се използва белият джинджифил, защото е по-качествен и има по-силен вкус и аромат. Използва се най-вече за приготвяне на коледни сладки, gingerbread cookies, без които не минава нито една коледна украса в западните култури.
Интересното е, че тези сладки се правят в Англия още от Средновековието. В Шотландия пък през XIX век им приписват името „парламентки”, защото именно с тях се подслаждали членовете на tотландския парламент. Ето и една от многото рецепти за прословутите gingerbread cookies.
Това е познатата ни форма на джинджифил на прах, с която отдавна разполагаме в България. В зависимост от това дали е смлян обелен, или е с кората бива бял и черен. Повече се използва белият джинджифил, защото е по-качествен и има по-силен вкус и аромат. Използва се най-вече за приготвяне на коледни сладки, gingerbread cookies, без които не минава нито една коледна украса в западните култури.
Интересното е, че тези сладки се правят в Англия още от Средновековието. В Шотландия пък през XIX век им приписват името „парламентки”, защото именно с тях се подслаждали членовете на tотландския парламент. Ето и една от многото рецепти за прословутите gingerbread cookies.
Продукти:
400 г брашно
1 ½ ч.л. сух джинджифил
1 ½ ч.л. канела
¼ ч.л. сол
1 ч.л. сода
120 г захар
1 чаша меласа (меласата се използва много в сладкарството в САЩ, можете да я замените с мед)
1 яйце
120 г масло
1 ½ ч.л. топла вода
400 г брашно
1 ½ ч.л. сух джинджифил
1 ½ ч.л. канела
¼ ч.л. сол
1 ч.л. сода
120 г захар
1 чаша меласа (меласата се използва много в сладкарството в САЩ, можете да я замените с мед)
1 яйце
120 г масло
1 ½ ч.л. топла вода
В голяма купа разбийте маслото, яйцето и
затопления мед. Разтворете содата във водата и прибавете към сместа.
Постепенно добавяйте брашното, канелата, джинджифила и солта. Замесете
тесто и го оставете да се охлади 24 часа. Затоплете фурната на 180
градуса и намажете тави за печене. Разточете тесто с дебелина около ½
сантиметър и изрежете сладките в каквито пожелаете формички. Всяка
порция сладки се пече около 10-12 мин. След като ги извадите от фурната,
поставете на гладка повърхност, за да изстинат. Украсете с всичко,
което ще ви създаде настроение.
източник: www.jenatadnes.com
сряда, 27 август 2014 г.
Детски гинеколог в ДКЦ "Св. Георги"
В Дкц "Св. Георги" може да откриете нашия специалист по детска гинекология, който ще се погрижи за вас по най-добрия начин. Ето повече информация относно някои притеснения от прегледа и как те да бъдат преодоляни:
Консултация с детски гинеколог
Има ли нужда от такава?Много майки на момичета се ужасяват при мисълта, че трябва да ги заведат на преглед при детски гинеколог. Те са твърдо убедени, че едно малко дете няма нужда от гинеколог, а на такъв преглед се ходи само след започване на полов живот. Има ли смисъл от запознаването с гинеколога в детска възраст, много преди появата на „женските проблеми”? Оказва се, че е добре това да се случи колкото се може по-рано.
Защо е нужен гинеколог на малкото момиче?
Независимо от възрастта му, неговите полови органи са същите, както и при възрастната жена. Всяко новородено момиченце, макар да няма още зъби и коса, вече има матка, маточни тръби и яйчници. А щом има органи, не е изключено в тях да се развият някакви болестни процеси.Според специалистите, 15 до 25% от момичетата в предучилищна и училищна възраст, които още не са навършили пълнолетие, страдат от различни гинекологични патологии. В това число влизат и възпалителните заболявания на органите, и кистите, и миомите, и нарушенията в менструалния цикъл. А те трябва да бъдат своевременно откривани и лекувани. В противен случай не само могат да подкопаят здравето на детето, но и да доведат до нарушения в репродуктивните функции на по-късен етап.
В кои случаи е необходимо да посетите детския гинеколог?
Трябва да потърсите помощта на детски гинеколог, ако откриете някои от следните признаци:- Зачервяване на кожата и лигавицата на външните полови органи, придружено със сърбеж или парене
- Сърбеж и парене при уриниране, бактерии и повишено количество левкоцити в урината
- Неправилен строеж на външните полови органи
- Остри или хронични заболявания в корема или промени в неговата форма и големина
- Заразяване на майката или бащата на новороденото с хламидоза, трихомониаза и други полови инфекции
- Признаци за ранно полово съзряване
- Влагалищни течения
- Нарушения в менструалния цикъл
- Хирзутизъм (прекомерно окосмяване) и акне, които могат да бъдат симптом за СПКЯ или други ендокринни проблеми
След пубертета се появява нормалното физиологично течение, което се среща при всяка жена. Но в детска възраст всяко течение е патология. Всяко зацапване по гащичките е повод да се заведе детето на лекар, за да се открие причината.
След навършване на 14-годишна възраст се препоръчва посещение на момичетата при гинеколог веднъж годишно. Възможни са и допълнителни, извънпланови визити, в резултат на определени оплаквания или на някакви външни отклонения от нормите.
Кои са най-честите причини за посещение при детския гинеколог?
Основният повод за визита при детския гинеколог е закъснението на менструацията. Естествено, такъв симптом не трябва да се оставя без внимание, доколкото може да е предупреждение, че девойката може да е бременна. Но най-разумно е да се посети гинекологът не след, а преди началото на половия живот, за да препоръча най-подходящия метод за контрацепция. Така девойката ще бъде готова за момента, когато това се случи.Не по-малко активно трябва да се реагира и на такива тревожни сигнали като влагалищни течения с жълт, зелен или кафеникав цвят с неприятен мирис, сърбеж и парене в областта на външните полови органи и при уриниране. Такива симптоми могат да се появят при момичетата от всяка възраст – от новородените до подрастващите.
Ако при момиче на 6-7 години започнат да нарастват млечните жлези или получи окосмяване на половите органи, или пък на 14 години няма нито едното, нито другото, родителите са длъжни да се опитат да открият причините с помощта на детския гинеколог. Преждевременното полово съзряване, както и неговото забавяне често са свързани със сериозни ендокринни заболявания, които изискват лечение без отлагане.
Особено важно е да се държат под контрол всички отклонения, свързани с разстройство на менструалния цикъл. За нормална се счита менструацията, която се повтаря редовно през 21-32 дни (за всеки организъм този интервал е индивидуален). Продължителността на менструацията не трябва да превишава 7 дни. При по-продължителни, нередовни, болезнени или твърде обилни кръвотечения непременно се консултирайте със специалист.
Не трябва родителите да стоят безучастно и в случаите, когато менструацията е свързана с извънредно силни болки, които не позволяват на девойката да става от леглото, нито пък да експериментират с различни обезболяващи средства – последиците при такова самолечение могат да бъдат непредсказуеми. Установено е, че болезнената менструация често се свързва с куп гинекологични заболявания като неправилно развитие на половите органи, хронично възпаление на придатъците на матката и ендометриоза. Затова момиче, което страда от силни болки по време на цикъл, трябва да бъде прегледано от детски гинеколог.
Половото развитие се съпътства и от немалко проблеми, свързани с така модерните днес отслабване и гладуване. За еталон днес се счита девойката със слаба фигура, тънка талия, плосък корем и почти отсъстващи бедра. За да се приближат към него, девойките са способни на всичко. Обикновено теглото на последователките на тази мода не превишава 45 кг. Някои учени наричат това тегло менструална или критична маса на тялото. При тегло под критичното, репродуктивната система (т.е. органите на тялото, които участват в процеса на зачатие, износване и раждане на дете) се връщат към функциониране на по-ниско, незряло ниво, забавят образуването и секретирането на хормоните на хипофизата и яйчниците, намаляват размерите на матката и млечните жлези. Колкото по-дълго време липсва менструация, толкова е по-трудно „да се включи” отново репродуктивната система. И това не винаги завършва благополучно. Прекратяването на менструацията, предизвикано от рязкото снижаване на теглото, може да способства за бъдещо развитие на безплодие.
Може ли девойката да се обърне към гинеколог, без за това да знаят нейните родители?
Естествено, че може, но подобна самостоятелност не винаги е оправдана. Ако лекарят открие някакво гинекологично заболяване, може да зададе куп въпроси за уточняване на диагнозата: за прекараните в детството заболявания, за родовите травми, за неблагоприятните въздействия върху плода по време на бременността. А на тях може да отговори само майката, затова е препоръчително посещенията при гинеколога да стават заедно с нея.Но често момичетата се стесняват не само да кажат на майките си, но и да потърсят помощ самостоятелно. Опасенията им са напразни, лекарят няма право да предава на други хора информацията, получена по време на прегледа на своите пациентки без тяхното съгласие.
Друга причина – това е страхът от гинекологичния преглед, а за това не си струва да се рискува здравето. Първо, посещението на гинеколог не винаги е свързано с преглед на гинекологичния стол. Например, за подбор на контрацептивни методи е достатъчен и един обстоятелствен разговор. Второ, девойката трябва да знае, че има пълно право да откаже да се съблече и да бъде прегледана на „магарето”.
Някои момичета се боят да се подложат на гинекологичен преглед поради страх от загуба на девствеността. А това няма как да се случи, защото гинеколозите не преглеждат момичетата така, както жените. Ако все пак се наложи преглед на шийката на матката и влагалището, детският гинеколог ще използва специални тънки детски огледала и вагиноскопи, които могат да бъдат въведени внимателно през отверстието в девствената ципа, без да я повредят.
С какво детската гинекология се отличава от тази за възрастни?
Диагностиката на което и да е гинекологично заболяване при децата изисква специална професионална подготовка. Обикновено гинекологичните заболявания в детския организъм се развиват скрито, имат много слаба симптоматика и е много трудно да бъдат открити. Добрият специалист подбира такъв комплекс от диагностични изследвания, които позволяват по едва забележимите признаци да се открие, например, тумор при малкото дете или да се определи причината за ювенилното маточно кръвотечение при подрастващото момиче.Освен това, освен добър професионалист в своята област, детският гинеколог трябва да бъде и добър психолог. Ако една жена откровено разказва на лекаря за проблемите си, които са я довели при него, то момичетата скриват много от него – било поради стеснение, било защото си мислят, че няма нужда да го занимават с дреболии. Те даже не подозират колко са важни същите тези дреболии в диагностиката и избора на схема за лечение.
За да получи максимално полезна информация, детският гинеколог е длъжен да намери нужния индивидуален подход към всяка от своите пациентки, само в такъв случай може да се надява на успех.
източник: www.bg-mamma.com
вторник, 26 август 2014 г.
Хитринки за разхлаждане в жегите
Старите хора казват, че по-лесно е човек да се спаси от студа, отколкото от жегата…
И
наистина! В мразовити-те дни на помощ идват топлите дрехи и обувки,
отоплителните уреди, сгряващите напитки. А как да се защитите от
безжалостните слънчеви лъчи и високите температури?
• Пийте много течности и яжте по- " лека храна - основно зеленчуци и плодове.
• За
да възстановите силите си в жегите, ще ви помогне айранът. Той (както и
киселото мляко) подобрява храносмилането, способства за по-пълното
усвояване на калция, фосфора и желязото от храната и повишава имунитета.
Препоръчва се и топлият зелен (или ментов) чай.
• Пиенето
на големи количества минерална вода е сигурен начин да се справите с
обезводняването през горещините, тъй като с потта организмът губи много
влага. Според специалистите на ден са достатъчни около 1,5 литра
негазирана минерална вода.
• В
летния пек се изпарява всякакво желание за работа. Но ако все пак
трябва да изпълнявате задълженията си, се запасете със студена вода,
плодове и пакетче влажни салфетки. Освен това напълнете малко шише (с
пулверизатор) с минерална вода и по няколко пъти на ден пръскайте с него
лицето си. Ще се чувствате по-бодри и свежи.
• Наблегнете на зелените подправки. Магданозът и копърът не само зареждат с витамини и енергия, но и помагат в борбата с отоците.
• Сладоледът
също е чудесно средство, за да понесете по-леко горещините. Подходящи
са фруктовите, които бързо освежават и повдигат настроението.
• Ментата,
грейпфрутът и евкалиптът са най-добрите ароматизатори за козметичните
продукти през лятото. Шампоанът (или гелът за душ) с такива съставки
повишава тонуса през горещите дни.
• При
първите признаци на главоболие намажете челото и слепоочията с меката
част на лимон. Полезно е да се изпива по една чаша с топла вода с
изстискан лимон вечер преди лягане и сутрин.
• При
отоци на краката помагат ледът и студената вода. Те ще ви ободрят и ще
премахнат умората. За целта сложете върху краката пликче с лед за 20-ина
мин. Друг начин е да ги потопите за две минути в гореща, а след това за
една в хладка вода. Повторете няколко пъти.
• Когато е много горещо, подложете китките на ръцете си под струя студена вода (обърнати с дланите нагоре).
• В
горещините не слагайте мазни кремове - те усилват потенето й. Намалете
до минимум декоративната козметика, особено пудрите и фондьотена.
• Носете
по-широки дрехи. За предпочитане е да са от естествени материи - лен,
памук и коприна. Не забравяйте, че светлите цветове отблъскват
слънчевите лъчи, а тъмните ги привличат.
източник: www.domashenjurnal.bg
източник: www.domashenjurnal.bg
сряда, 20 август 2014 г.
Носим си от морето вируси
Летовници от Черноморието масово се прибират в Пловдив с различни инфекции, предупредиха вчера лекари. От 75 души с ентероколити 40 са лежащо болни. Настанени са в Инфекциозна клиника, цитира данните за последната седмица д-р Моника Троянчева, директор на Дирекция "Надзор над заразните болести" към Регионалната здравна инспекция. Тя напомни, че инфекциите са най-опасни за бебетата и малчуганите, тъй като организмът им много лесно се обезводнява. Най-малките пациенти са на 2-3 годинки, най-възрастните - около 40-те, каза още д-р Троянчева.
Децата най-често идват в болницата с дехидратация, висока температура и често повръщане и разстройство. Същите симптоми се проявяват и при възрастните. Да не се прибягва до самолечение, а още при започване на повръщане, съчетано със силно главоболие, диария и схващане на врата да се търсят лекари инфекционисти, съветват от РЗИ.
Някои от родителите на болни малчугани са потърсили най-напред помощ от бургаски лекари. "Децата все по-често идват с високи степени на дехидратации, които налагат лечение и които водят до високи температури”, обясни д-р Мария Търнева, неонатолог в бургаска болница. Тя напомни, че при някои от случаите инфекциите протичат по-тежко заради липсата на достатъчно имунитет в детския организъм. По Черноморието климатът е по-различен, летовниците прекарват много време на плажа, по капанчетата, където също може да възникне такава предпоставка”, коментира лекарката.
Черноморието е по-застрашен регион от ентеровируси през лятото заради струпването на много хора на едно място. При високите температури опасни храни са тези, които съдържат яйца, пилешко месо, мляко и не са термично обработени. Лекарите съветват да се избягва купуването на храна от улицата, където очевидно няма мивка и продавачът няма къде да измие ръцете си.
Летният бум на вирусните инфекции медиците обясняват със занижената лична хигиена както по време на пътуването, така и по време на летуването край морето.
ВИРУСИТЕ
През лятото преобладават ентеровирусите. Те са много голяма група - почти 100 вида, всеки от които причинява различни заболявания. Най-масово тези вирусни инфекции протичат сравнително леко, с остро неразположение, наподобяващо грип. Засягат храносмилателния тракт и водят до ентерит и диария. Има и отделни типове, които протичат по-тежко - това са коксаки А и В. Обикновено се появяват в най-горещите месеци u водят до по-тежки инфекции. При усложнения могат да предизвикат дори менингит. Тези вируси в началото трудно могат да се разпознаят, защото започват със същите симптоми - неразположение, рязко вдигане на температурата, главоболие.
източник: marica.bg
неделя, 27 юли 2014 г.
Остеометър - уред за изследване на костна плътност
ДКЦ "Св. Георги" гр. Пловдив разполага с уред за изследване на костната плътност - остеометър.
Искате ли да бъдете подвижни и здрави, дори на старини?
Едно от най-често срещаните заболявания в напреднала възраст е остеопорозата. Остеопороза (гр. osteo-кост и poros-пора) e прогресиращо метаболитно заболяване на скелета. В резултат от намаленото усвояване на калций костите изтъняват и губят плътността си. Това се дължи най-често на неправилно хранене, особено в детска възраст, на наднормено тегло, фамилна обусловеност и слаба физическа активност. Застрашени са предимно жените, най-вече тези с грацилна структура и наближаващите климактериума. За да се избегне това заболяване, е необходимо да се вземат мерки, колкото е възможно по-рано. С подходящ хранителен режим, богат на калций и витамин Д, може до голяма степен да се повлияе организма в положителна посока. Нашите специалисти съветват всички жени над 30 – 35 годишна възраст да си правят профилактични изследвания, за да може да се погрижим за вас навреме.
Изследването на костната плътност представлява измерване на плътността на минералите, като калций, в костите. С напредването на възрастта се губи известно количество костна маса и се намаляват минералите в техния състав. Това може да доведе до остеопения – намалена костна плътност и да е предпоставка за възникването на по-голям брой фрактури. С повишеното намаляване на костна плътност се стига и до остеопорозата, прогресиращо метаболитно заболяване на скелета. Добрата ви информираност, съчетана с подходящ хранителен режим, богат на калций и витамин Д, може до голяма степен да ви предпази от подобни заболявания.
източник: http://www.zdravosloven.com
Искате ли да бъдете подвижни и здрави, дори на старини?
Искате ли да се движите спокойно и енергично, без да се притеснявате, че можете да си счупите крайник или друга част от тялото?
Едно от най-често срещаните заболявания в напреднала възраст е остеопорозата. Остеопороза (гр. osteo-кост и poros-пора) e прогресиращо метаболитно заболяване на скелета. В резултат от намаленото усвояване на калций костите изтъняват и губят плътността си. Това се дължи най-често на неправилно хранене, особено в детска възраст, на наднормено тегло, фамилна обусловеност и слаба физическа активност. Застрашени са предимно жените, най-вече тези с грацилна структура и наближаващите климактериума. За да се избегне това заболяване, е необходимо да се вземат мерки, колкото е възможно по-рано. С подходящ хранителен режим, богат на калций и витамин Д, може до голяма степен да се повлияе организма в положителна посока. Нашите специалисти съветват всички жени над 30 – 35 годишна възраст да си правят профилактични изследвания, за да може да се погрижим за вас навреме.
Изследването на костната плътност представлява измерване на плътността на минералите, като калций, в костите. С напредването на възрастта се губи известно количество костна маса и се намаляват минералите в техния състав. Това може да доведе до остеопения – намалена костна плътност и да е предпоставка за възникването на по-голям брой фрактури. С повишеното намаляване на костна плътност се стига и до остеопорозата, прогресиращо метаболитно заболяване на скелета. Добрата ви информираност, съчетана с подходящ хранителен режим, богат на калций и витамин Д, може до голяма степен да ви предпази от подобни заболявания.
източник: http://www.zdravosloven.com
четвъртък, 24 юли 2014 г.
Черничеви листа – новата супер билка и храна
Черничевите
листа и особено тези от бяла черница стават все по-популярни заради
своите полезни свойства. Вече се продават хранителни добавки и специални
целебни чайове на основата на черничеви листа. Още в миналото в Китай
са познавали вълшебните им свойства и са ги използвали за лекуване.
Предпочитана храна са за копринената буба, също и за богомолките, но по
интересното е, че се консумират и от хора в Индия, Турция и други
страни. В Турция са правят специални сърмички, направени от листата на
черницата.
Най-голяма е концентрацията на полезни
вещества в листата на бялата черница (Morus alba l.), но макар и в
по-малки количества, същите вещества се срещат и в черната (Morus nigra
l.) и червена черници (Morus rubra l.).
Лесно можем да си съберем листа и да си
приготвим наш собствен „супер чай”, а защо не и храна. Причината да
наричам този чай „супер” ще разберете сами, когато научите повече за
състава и полезните свойства.
I. Състав на черничевите листа – 10 основни полезни съставки
1. Гама аминомаслена киселина/ (Gamma-aminobutyric acid)
Тя е основен компонент за метаболизма и функциите на мозъка. Подобрява използването на мазнините за енергия, подобрява мускулното възстановяване и натрупването на мускулна маса, понижава стреса и психическото напрежение, подобрява съня, действа релаксиращо, успокоява нервната система, намалява ефекта и признаците на стареене, има антистресов ефект. Гама аминомаслена киселина е съединение, известно със своите способности за понижаване на кръвното налягане и укрепване на кръвоносните съдове.
Тя е основен компонент за метаболизма и функциите на мозъка. Подобрява използването на мазнините за енергия, подобрява мускулното възстановяване и натрупването на мускулна маса, понижава стреса и психическото напрежение, подобрява съня, действа релаксиращо, успокоява нервната система, намалява ефекта и признаците на стареене, има антистресов ефект. Гама аминомаслена киселина е съединение, известно със своите способности за понижаване на кръвното налягане и укрепване на кръвоносните съдове.
2. Моранолин/ 1-DNJ (1-Deoxinorjirimiycin)
Регулира кръвната захар, повлиява диабет тип 2, подпомага отслабването. Изследванията сочат, че моранолина инхибира някои стомашни ензими отговорни за усвояването на мазнинините и захарите, което води до по-малко абсорбирани мазнини и захари от кръвния поток.
Регулира кръвната захар, повлиява диабет тип 2, подпомага отслабването. Изследванията сочат, че моранолина инхибира някои стомашни ензими отговорни за усвояването на мазнинините и захарите, което води до по-малко абсорбирани мазнини и захари от кръвния поток.
3. Фитостерол
Намалява образуването на холестерол в организма, както и абсорбцията му в стомашно- чревният тракт- контролира нивото на холестерола в две посоки: блокира изработването на «лош» холестерол в черния дроб (вътрешен фактор 75-80%); препятства попадането на «лош» холестерол от храносмилателния тракт в кръвоносната система (външен фактор 20-25%).
Намалява образуването на холестерол в организма, както и абсорбцията му в стомашно- чревният тракт- контролира нивото на холестерола в две посоки: блокира изработването на «лош» холестерол в черния дроб (вътрешен фактор 75-80%); препятства попадането на «лош» холестерол от храносмилателния тракт в кръвоносната система (външен фактор 20-25%).
4. Кверцетин
Това е биофлавоноид, който притежава мощни антиоксидантни свойства и подобно на други биофлавоноиди, има свойството да укрепва клетъчните мембрани. Кверцетина: е важен регулатор на хистамин в тялото, който е от основно значение за имунната система; има доказан благоприятен ефект върху простатната жлеза; има антихистаминно действие и подпомага облекчаването на алергични симптоми и симптоми на астма; има противовъзпалителни свойства, които го правят ефективен при облекчаване на болки при различни заболявания, например артрит; може да е от полза при проблеми с простатната жлеза; облекчава симптоми на умора, депресия и превъзбуденост.
Това е биофлавоноид, който притежава мощни антиоксидантни свойства и подобно на други биофлавоноиди, има свойството да укрепва клетъчните мембрани. Кверцетина: е важен регулатор на хистамин в тялото, който е от основно значение за имунната система; има доказан благоприятен ефект върху простатната жлеза; има антихистаминно действие и подпомага облекчаването на алергични симптоми и симптоми на астма; има противовъзпалителни свойства, които го правят ефективен при облекчаване на болки при различни заболявания, например артрит; може да е от полза при проблеми с простатната жлеза; облекчава симптоми на умора, депресия и превъзбуденост.
5. Други флавоноиди
Това са мощни антиоксиданти.
Това са мощни антиоксиданти.
6. Каротеноиди
Каротеноидите са съединения, които помагат в борбата с рака и се използват като средство против стареене. Те са мощен антиоксидант, защитават клетките на тялото от щетите, причинени от свободните радикали. Каротеноидите и по-конкретно бета каротинът също могат да подобрят функцията на имунната система. Каротеноидите насърчават правилната клетъчна комуникация – изследователите вярват, че слабата комуникация между клетките може да се окаже една от причините за прекомерното нарастване на клетките – състояние, което в последствие води до рак. Чрез насърчаване на добрата комуникация между клетките, каротеноидите играят важна роля в превенцията на раковите заболявания. Каротеноидите също подкрепят и репродуктивното здраве на жените. Каротеноидите са от изключителна важност за човешкото здраве и помагат за превенция на следните заболявания: СПИН, ангина, астма, катаракта, рак на шийката на матката, цервикална дисплазия, заболяване на сърцето, рак на ларинкса, рак на белия дроб, мъжки и женски стерилитет, остеоартроза, пневмония, рак на простатата, ревматоиден артрит, рак на кожата, вагинална канидидоза и др.
Каротеноидите са съединения, които помагат в борбата с рака и се използват като средство против стареене. Те са мощен антиоксидант, защитават клетките на тялото от щетите, причинени от свободните радикали. Каротеноидите и по-конкретно бета каротинът също могат да подобрят функцията на имунната система. Каротеноидите насърчават правилната клетъчна комуникация – изследователите вярват, че слабата комуникация между клетките може да се окаже една от причините за прекомерното нарастване на клетките – състояние, което в последствие води до рак. Чрез насърчаване на добрата комуникация между клетките, каротеноидите играят важна роля в превенцията на раковите заболявания. Каротеноидите също подкрепят и репродуктивното здраве на жените. Каротеноидите са от изключителна важност за човешкото здраве и помагат за превенция на следните заболявания: СПИН, ангина, астма, катаракта, рак на шийката на матката, цервикална дисплазия, заболяване на сърцето, рак на ларинкса, рак на белия дроб, мъжки и женски стерилитет, остеоартроза, пневмония, рак на простатата, ревматоиден артрит, рак на кожата, вагинална канидидоза и др.
7. Хлорофил
Хлорофила е антиоксидант и се използва за елиминиране на токсините в човешкото тяло. Помага за превръщането на храната в енергия и за абсорбирането на минералите от диетата. Подпомага производството на червени кръвни телца в черния дроб, подобрява кръвообращение и повишава хемоглобина. Добре действа върху сърдечно-съдовата система, подобрява дейността на матката и белите дробове, прочиства черния дроб и червата от токсини, тежки метали и други отпадъчни продукти. Той притежава изключително силен алкален ефект върху храносмилателната система, чието значение расте с всеки изминат ден.
Хлорофила е антиоксидант и се използва за елиминиране на токсините в човешкото тяло. Помага за превръщането на храната в енергия и за абсорбирането на минералите от диетата. Подпомага производството на червени кръвни телца в черния дроб, подобрява кръвообращение и повишава хемоглобина. Добре действа върху сърдечно-съдовата система, подобрява дейността на матката и белите дробове, прочиства черния дроб и червата от токсини, тежки метали и други отпадъчни продукти. Той притежава изключително силен алкален ефект върху храносмилателната система, чието значение расте с всеки изминат ден.
8. Витамини
8.1. Витамин А
8.2. Витамин Б1
8.3. Витамин Б2
8.4. Витамин Б6
8.5. Витамин С
8.1. Витамин А
8.2. Витамин Б1
8.3. Витамин Б2
8.4. Витамин Б6
8.5. Витамин С
9. Микроелементи
9.1. Калций
Листата на черницата съдържат 6 пъти повече калций, отколкото тези на зеления чай, 25 пъти повече отколкото в млякото и 40 пъти повече отколкото в зелето.
9.2. Потасиум
Подпомага щитовидната, надбъбречната жлеза и бъбреците.
9.3. Магнезий
9.4. Желязо
Листата на черницата съдържат 2.5 пъти повече желязо, отколкото съдържащото се в зеления чай и 10 пъти повече, отколкото съдържащото се в спанака.
9.5. Цинк
9.6. Манган
9.7. Фосфор
9.1. Калций
Листата на черницата съдържат 6 пъти повече калций, отколкото тези на зеления чай, 25 пъти повече отколкото в млякото и 40 пъти повече отколкото в зелето.
9.2. Потасиум
Подпомага щитовидната, надбъбречната жлеза и бъбреците.
9.3. Магнезий
9.4. Желязо
Листата на черницата съдържат 2.5 пъти повече желязо, отколкото съдържащото се в зеления чай и 10 пъти повече, отколкото съдържащото се в спанака.
9.5. Цинк
9.6. Манган
9.7. Фосфор
10. Аминокиселини
10. 1. Аспарагинова киселина
Играе жизнено важна роля в метаболизма , повишава енергията на тялото; липсата на тази киселина води до хронична уморяемост, понижаване на енергията на клетките; добра е за спортисти и спомага за предпазване на черния дроб , чрез подпомагане отстраняването на излишния амоняк;комбинирана с други аминокиселини, образува молекули,които абсорбират токсините и ги премахват от кръвообращението; повишава производството на хемоглобини и антитела(белтъци на имунната система).
10. 2. Треонин
Треонинът е незаменима /есенциална аминокиселина/, която подпомага поддържането на протеиновия баланс в организма. Треонинът участва в изграждането на еластина, емайла на зъбите, колагена, както и в синтеза на други важни аминокиселини като серин и глицин. Те играят много важна роля в различни физиологични функции. Треонинът поддържа много и различни функции в човешкото тяло. Има липотропно действие и контролира мастните отлагания в черния дроб- помага за правилното метаболизиране на мазнините в черния дроб, което е изключително важно за регулирането на процесите в организма. Треонинът е полезен при лечение на амиотрофична латерална склероза. Доказано облекчава симптомите при мозъчна склероза – друго заболяване, засягащо мускулите и нервите. Някои изследвания свързват допълнителния прием на хранителни добавки с треонин с осъществяването на ефективен контрол върху епилепсията. Треонинът е широко използван имуностимулант, подпомагащ дейността и активността на тимусната жлеза. Треонинът стимулира имунната система чрез продукцията на антитела в организма. Полезен е и за лечението на някои видове депресия.
10. 3. Серин
Серин е важен както за физическото, така и за психическото здраве на човека. Той е от особено значение за правилното функциониране на централната нервна система и мозъка, понеже е основен градивен елемент на невротрансмитера ацетилхолин. Серин взема дейно участие във формирането на мускулите, метаболизма и поддържането на силна имунна система. Серинът е необходим за производството на триптофан, антитела и имуноглобулини. Подпомага понижаването на нивата на кортизол в кръвта. Серин е необходим за правилния метаболизъм на мазнините и мастните киселини, за растежа на мускулите. Съдържа се в мозъчните белтъчини и в предпазните миелинови обвивки на нервните влакна. Серинът е много важен за функционирането на ДНК и РНК. Серинът засилва бдителността и концентрацията, подобрява паметта и облекчава депресивни състояния. Индиректно серин е свързан с производството на хормона серотонин, който подобрява настроението, помага при различни смущения в съня и подобрява половата функция при мъжете.
10. 4. Глутаминова киселина
Стимулиращ нервотрансмитер; много важна за метаболизма на захарите и мазнините ; подпомага транспортирането на калия през кръвно-мозъчната бариера;използва се от мозъка като гориво; дезинтоксикира амоняка,чрез отнемане на азотни атоми , като така се създава глутамин – превръщането на глутаминова киселина в глутамин е единствения начин по който амонякът в мозъка може да бъде дезинтоксикиран; използва се при лечение на епилепсия, мускулна дистрофия,умствено изоставане и язви.
10. 5. Глицин
Забавя мускулната дегенерация чрез снабдяване на допълнителен креатин; подобрява натрупването на гликоген. Наличието на голямо количество от тази аминокиселина води до уморяемост, но при наличие на нормално количество се произвежда повече енергия.
10.6. Аланин
Подобрява метаболизма на глюкозата(прост въглехидрат ,който се използва в организма за производство на енергия ); предпазва от натрупването на токсични вещества,освобождавани в мускулните клетки, когато мускулните белтъчини се разграждат ,за да посрещнат спешни енергийни нужди , например при аеробни упражнения.
10. 7. Валин
Есенциална аминокиселина със стимулиращо действие върху организма;необходим е за метаболизма на мускулите,възстановяването на тъканите и подържането на нормалния азотен баланс – намира се във висока концентрация в мускулната тъкан; той е една от аминокиселините с разклонени вериги, което означава ,че се използва като източник на енергия от мускулната тъкан. Трябва да се приема винаги в баланс с другите аминокиселини с разклонени вериги. L-изолевицин и L –левицин.
10. 8. Метионин
Есенциална аминокиселина , съдействаща за разграждането на мазнините;подпомага храносмилателната система и дезинтоксикацията от увреждащи елементи като олово и други тежки метали;действа благоприятно при хора с остеопороза или с алергии към химически вещества; метионинът е мощен антиоксидант;
10. 9. Изолевцин
Една от есенциалните аминокиселини , необходима за образуването на хемоглобина и за стабилизиране и регулиране на кръвната захар и енергийното ниво;метаболизира се в мускулната тъкан и е една от трите аминокиселини с разклонени вериги – те са полезни за спортисти , тъй като увеличават енергията на тялото, повишават издръжливостта и подпомагат заздравяването и възстановяването на мускулната тъкан.
10. 10. Левцин
Есенциална аминокиселина, една от трите с разклонени вериги(другите две са изолевицин и валин); те действат заедно , като играят ролята на гориво за мускулите; подпомагат заздравяването на костите и кожата; левицинът нормализира повишеното ниво на кръвната захар и спомага за повишаване на производството на разстежен хормон
10. 11. Тирозин
Стимулира метаболизма и функционирането на нервната система;има леко антиоксидантно действие,потиска апетита и спомага за намаляването на мазнините в организма; стимулира производството на меланин (пигмент отговарящ за цвета на кожата и косата) и функциита на надбъбречната , щитовидната и хипофизната жлеза; симптомите при липса на тирозин са ниско кръвно налягане, ниска телесна температура( също студени ръце и крака);
10. 12. Фенилаланин
Есенциална аминокиселина, която прониква през кръвно-мозъчната бариера, влияе пряко върху химическите процеси в мозъка;попаднал в организма той може да се превърне в друга аминокиселина – тирозин;поради връзката му с централната нервна система, фенилаланинът може да повиши настроенитео, да намали болката, да подпомогне паметта и усвояването на знания и да подтисне апетита; Използва се при лечението на мигрена, затлъстяване, депресия, болест на Паркинсон и шизофрения;
10. 13. Хистидин
Есенциална (незаменима) аминокиселина,която има значение за разстежа и възстановяването на клетките и тъканите; предпазва организма от радиационно увреждане; подпомага предпазването от СПИН; повишаването на нивото му в организма води до психични заболявания, страхова невроза и др;производно на хистадина е веществото хистамин, което е важно за имунната система и подпомага половата възбуда, спомага за подобряване на половото функциониране и удоволствието(за превръщането на хистадина в хистамин се препоръчва заедно с хистадина да се приема и витамин B3(ниацин) и витамин B6 (пиродоксин).
10. 14. Лизин
Есенциална аминокиселина(не се образува в тялото), участваща в изграждането на всички видове белтъчини;подържа баланса на азота в организма и подпомага абсорбацията на калция;много важно свойство е способността да противодейства на херпес-вирусите(приема се L-лизин заедно с витамин С и биофлавоноиди); недостиг на лизин може да доведе до: косопад, загуба на енергия, безапетитие,заболявания на половата система, забавяне на разстежа,загуба на тегло;
10. 15. Аргинин
Забавя растежа на туморите и рака чрез засилване на функциите на имунната система ; повишава размера и активността на тимусната жлеза , в която се произвеждат Т-лимфоцити , важни елементи на имунната защита; аргининът подобрява състоянието на болни от СПИН и от други заболявания при които е подтисната имунната система; подобрява състоянието при болни от чернодробна цироза и мастна дистрофия (помага за детоксикацията, чрез неутрализиране на амоняка) ; полезен е при стерилитет при мъжете; важен е за метаболизма на мускулите; спомага за регулирането на теглото , като улеснява повишаването на мускулната маса и намаляването на подкожната мастна тъкан; подпомага панкреаса при производството на инсулин;съставна част е на хипофизния хормон вазопресин и спомага за производството на разстежните хормони; аргинина е съставана част и на колагена и действа благотворно при артрити и заболявания на съединителната тъкан (ръбцовата съединителна тъкан , която се образува при заздравяване, се състои от колаген, богат на аргинин).Аргининът се произвежда в организма.
10. 1. Аспарагинова киселина
Играе жизнено важна роля в метаболизма , повишава енергията на тялото; липсата на тази киселина води до хронична уморяемост, понижаване на енергията на клетките; добра е за спортисти и спомага за предпазване на черния дроб , чрез подпомагане отстраняването на излишния амоняк;комбинирана с други аминокиселини, образува молекули,които абсорбират токсините и ги премахват от кръвообращението; повишава производството на хемоглобини и антитела(белтъци на имунната система).
10. 2. Треонин
Треонинът е незаменима /есенциална аминокиселина/, която подпомага поддържането на протеиновия баланс в организма. Треонинът участва в изграждането на еластина, емайла на зъбите, колагена, както и в синтеза на други важни аминокиселини като серин и глицин. Те играят много важна роля в различни физиологични функции. Треонинът поддържа много и различни функции в човешкото тяло. Има липотропно действие и контролира мастните отлагания в черния дроб- помага за правилното метаболизиране на мазнините в черния дроб, което е изключително важно за регулирането на процесите в организма. Треонинът е полезен при лечение на амиотрофична латерална склероза. Доказано облекчава симптомите при мозъчна склероза – друго заболяване, засягащо мускулите и нервите. Някои изследвания свързват допълнителния прием на хранителни добавки с треонин с осъществяването на ефективен контрол върху епилепсията. Треонинът е широко използван имуностимулант, подпомагащ дейността и активността на тимусната жлеза. Треонинът стимулира имунната система чрез продукцията на антитела в организма. Полезен е и за лечението на някои видове депресия.
10. 3. Серин
Серин е важен както за физическото, така и за психическото здраве на човека. Той е от особено значение за правилното функциониране на централната нервна система и мозъка, понеже е основен градивен елемент на невротрансмитера ацетилхолин. Серин взема дейно участие във формирането на мускулите, метаболизма и поддържането на силна имунна система. Серинът е необходим за производството на триптофан, антитела и имуноглобулини. Подпомага понижаването на нивата на кортизол в кръвта. Серин е необходим за правилния метаболизъм на мазнините и мастните киселини, за растежа на мускулите. Съдържа се в мозъчните белтъчини и в предпазните миелинови обвивки на нервните влакна. Серинът е много важен за функционирането на ДНК и РНК. Серинът засилва бдителността и концентрацията, подобрява паметта и облекчава депресивни състояния. Индиректно серин е свързан с производството на хормона серотонин, който подобрява настроението, помага при различни смущения в съня и подобрява половата функция при мъжете.
10. 4. Глутаминова киселина
Стимулиращ нервотрансмитер; много важна за метаболизма на захарите и мазнините ; подпомага транспортирането на калия през кръвно-мозъчната бариера;използва се от мозъка като гориво; дезинтоксикира амоняка,чрез отнемане на азотни атоми , като така се създава глутамин – превръщането на глутаминова киселина в глутамин е единствения начин по който амонякът в мозъка може да бъде дезинтоксикиран; използва се при лечение на епилепсия, мускулна дистрофия,умствено изоставане и язви.
10. 5. Глицин
Забавя мускулната дегенерация чрез снабдяване на допълнителен креатин; подобрява натрупването на гликоген. Наличието на голямо количество от тази аминокиселина води до уморяемост, но при наличие на нормално количество се произвежда повече енергия.
10.6. Аланин
Подобрява метаболизма на глюкозата(прост въглехидрат ,който се използва в организма за производство на енергия ); предпазва от натрупването на токсични вещества,освобождавани в мускулните клетки, когато мускулните белтъчини се разграждат ,за да посрещнат спешни енергийни нужди , например при аеробни упражнения.
10. 7. Валин
Есенциална аминокиселина със стимулиращо действие върху организма;необходим е за метаболизма на мускулите,възстановяването на тъканите и подържането на нормалния азотен баланс – намира се във висока концентрация в мускулната тъкан; той е една от аминокиселините с разклонени вериги, което означава ,че се използва като източник на енергия от мускулната тъкан. Трябва да се приема винаги в баланс с другите аминокиселини с разклонени вериги. L-изолевицин и L –левицин.
10. 8. Метионин
Есенциална аминокиселина , съдействаща за разграждането на мазнините;подпомага храносмилателната система и дезинтоксикацията от увреждащи елементи като олово и други тежки метали;действа благоприятно при хора с остеопороза или с алергии към химически вещества; метионинът е мощен антиоксидант;
10. 9. Изолевцин
Една от есенциалните аминокиселини , необходима за образуването на хемоглобина и за стабилизиране и регулиране на кръвната захар и енергийното ниво;метаболизира се в мускулната тъкан и е една от трите аминокиселини с разклонени вериги – те са полезни за спортисти , тъй като увеличават енергията на тялото, повишават издръжливостта и подпомагат заздравяването и възстановяването на мускулната тъкан.
10. 10. Левцин
Есенциална аминокиселина, една от трите с разклонени вериги(другите две са изолевицин и валин); те действат заедно , като играят ролята на гориво за мускулите; подпомагат заздравяването на костите и кожата; левицинът нормализира повишеното ниво на кръвната захар и спомага за повишаване на производството на разстежен хормон
10. 11. Тирозин
Стимулира метаболизма и функционирането на нервната система;има леко антиоксидантно действие,потиска апетита и спомага за намаляването на мазнините в организма; стимулира производството на меланин (пигмент отговарящ за цвета на кожата и косата) и функциита на надбъбречната , щитовидната и хипофизната жлеза; симптомите при липса на тирозин са ниско кръвно налягане, ниска телесна температура( също студени ръце и крака);
10. 12. Фенилаланин
Есенциална аминокиселина, която прониква през кръвно-мозъчната бариера, влияе пряко върху химическите процеси в мозъка;попаднал в организма той може да се превърне в друга аминокиселина – тирозин;поради връзката му с централната нервна система, фенилаланинът може да повиши настроенитео, да намали болката, да подпомогне паметта и усвояването на знания и да подтисне апетита; Използва се при лечението на мигрена, затлъстяване, депресия, болест на Паркинсон и шизофрения;
10. 13. Хистидин
Есенциална (незаменима) аминокиселина,която има значение за разстежа и възстановяването на клетките и тъканите; предпазва организма от радиационно увреждане; подпомага предпазването от СПИН; повишаването на нивото му в организма води до психични заболявания, страхова невроза и др;производно на хистадина е веществото хистамин, което е важно за имунната система и подпомага половата възбуда, спомага за подобряване на половото функциониране и удоволствието(за превръщането на хистадина в хистамин се препоръчва заедно с хистадина да се приема и витамин B3(ниацин) и витамин B6 (пиродоксин).
10. 14. Лизин
Есенциална аминокиселина(не се образува в тялото), участваща в изграждането на всички видове белтъчини;подържа баланса на азота в организма и подпомага абсорбацията на калция;много важно свойство е способността да противодейства на херпес-вирусите(приема се L-лизин заедно с витамин С и биофлавоноиди); недостиг на лизин може да доведе до: косопад, загуба на енергия, безапетитие,заболявания на половата система, забавяне на разстежа,загуба на тегло;
10. 15. Аргинин
Забавя растежа на туморите и рака чрез засилване на функциите на имунната система ; повишава размера и активността на тимусната жлеза , в която се произвеждат Т-лимфоцити , важни елементи на имунната защита; аргининът подобрява състоянието на болни от СПИН и от други заболявания при които е подтисната имунната система; подобрява състоянието при болни от чернодробна цироза и мастна дистрофия (помага за детоксикацията, чрез неутрализиране на амоняка) ; полезен е при стерилитет при мъжете; важен е за метаболизма на мускулите; спомага за регулирането на теглото , като улеснява повишаването на мускулната маса и намаляването на подкожната мастна тъкан; подпомага панкреаса при производството на инсулин;съставна част е на хипофизния хормон вазопресин и спомага за производството на разстежните хормони; аргинина е съставана част и на колагена и действа благотворно при артрити и заболявания на съединителната тъкан (ръбцовата съединителна тъкан , която се образува при заздравяване, се състои от колаген, богат на аргинин).Аргининът се произвежда в организма.
II. За кого е този чай и има ли странични ефекти
Всеки може да употребява чая ежедневно. Чая е подходящ за всички възрасти, заради богатото съдържание на витамини и минерали. Не съдържа кофеин и танин, не води до привикване. Особено подходящ е за диабетици и хора с високо кръвно налягане. В големи количества този чай не бива да се консумира от бременни, кърмещи и малки деца. Няма известни странични ефекти свързани с приема на черничеви листа, но листата на черницата намаляват нивата на кръвната захар и инсулина, така че не се препоръчва за хора с ниска кръвна захар (хипогликемия).
Всеки може да употребява чая ежедневно. Чая е подходящ за всички възрасти, заради богатото съдържание на витамини и минерали. Не съдържа кофеин и танин, не води до привикване. Особено подходящ е за диабетици и хора с високо кръвно налягане. В големи количества този чай не бива да се консумира от бременни, кърмещи и малки деца. Няма известни странични ефекти свързани с приема на черничеви листа, но листата на черницата намаляват нивата на кръвната захар и инсулина, така че не се препоръчва за хора с ниска кръвна захар (хипогликемия).
III. Ползи за здравето – 10 основни ползи
Анализ на „Mulberry Research Center” в Тайланд открива 18 аминокиселини, минерали, витамини, микроелементи в съдържанието на черничевите листа. Екип специалисти от болницата „Samroang”, отново в Тайланд изследват 82-ма пациента с диабет. След приема на листа от черница под формата на капсули- 3 пъти дневно за 8 седмици, при 90% от всички пациенти се намалява общото средно ниво на кръвната захар с 24%. Друго изследване доказва, че листата на черницата могат да спрат HIV ензима. Черничевите листа са богати и на фибри.
Анализ на „Mulberry Research Center” в Тайланд открива 18 аминокиселини, минерали, витамини, микроелементи в съдържанието на черничевите листа. Екип специалисти от болницата „Samroang”, отново в Тайланд изследват 82-ма пациента с диабет. След приема на листа от черница под формата на капсули- 3 пъти дневно за 8 седмици, при 90% от всички пациенти се намалява общото средно ниво на кръвната захар с 24%. Друго изследване доказва, че листата на черницата могат да спрат HIV ензима. Черничевите листа са богати и на фибри.
Чая от черничеви листа:
1. Намалява нивото на кръвната захар .
2. Допринася за загубата на излишно тегло и поддържането на нормално телесно тегло, подтиска апетита.
3. Помага при хипертония (високо кръвно налягане).
4. Понижава нивото на холестерол в организма.
5. Засилва имунитета,укрепва черния дроб и бъбреците.
6. Подтиска мутагенезиса на канцерогените, честата му употреба е добра превенция срещу рак на черния дроб.
7. Укрепва костната система.
8. Подобрява кожата.
9. Подобрява храносмилането и усвояването, подходящ е за страдащи от запек.
10. Обогатява кръвта, успокоява нервите.
1. Намалява нивото на кръвната захар .
2. Допринася за загубата на излишно тегло и поддържането на нормално телесно тегло, подтиска апетита.
3. Помага при хипертония (високо кръвно налягане).
4. Понижава нивото на холестерол в организма.
5. Засилва имунитета,укрепва черния дроб и бъбреците.
6. Подтиска мутагенезиса на канцерогените, честата му употреба е добра превенция срещу рак на черния дроб.
7. Укрепва костната система.
8. Подобрява кожата.
9. Подобрява храносмилането и усвояването, подходящ е за страдащи от запек.
10. Обогатява кръвта, успокоява нервите.
IV. Как да приготвим чая и каква е дозировката
1. Подготовка
1.1. За консумация като обикновен чай
Една чаена лъжичка чай се залива с 200-250мл вряла вода (71 до 93градуса по Целзиий). Изчаква се да се запари 3-5 минути, прецежда се и се консумира.
1.2. За лечебни цели
Две супени лъжици листа се заливат с 400 мл вряла вода и се оставят да киснат 1 час. Прецедената запарка се пие по една винена чаша преди храна, 4 пъти дневно.
2. Дозировка
Препоръчителната доза е 4 до 16 грама ( около 4-16 чаени лъжички) и зависи от резултата, който търсим. Добре е да се започне с по-малки дози. Минималната доза, която би дала лечебен ефект е 4 до 10 грама (около 4-10 чаени лъжички).
1. Подготовка
1.1. За консумация като обикновен чай
Една чаена лъжичка чай се залива с 200-250мл вряла вода (71 до 93градуса по Целзиий). Изчаква се да се запари 3-5 минути, прецежда се и се консумира.
1.2. За лечебни цели
Две супени лъжици листа се заливат с 400 мл вряла вода и се оставят да киснат 1 час. Прецедената запарка се пие по една винена чаша преди храна, 4 пъти дневно.
2. Дозировка
Препоръчителната доза е 4 до 16 грама ( около 4-16 чаени лъжички) и зависи от резултата, който търсим. Добре е да се започне с по-малки дози. Минималната доза, която би дала лечебен ефект е 4 до 10 грама (около 4-10 чаени лъжички).
V. Как да подготвим суровината за чая
Събират се по-младите листа. Въпреки, че листа можем да събираме винаги, когато ги има, най-добре е това да става през време на цъфтежа април-май. Сушат се на сянка или в сушилня при температура до 45 градуса по Целзий. Изсушените листа са без мирис, със зелен цвят и горчиво-сладникав вкус. Запазват се в сухо проветриво помещение.
Събират се по-младите листа. Въпреки, че листа можем да събираме винаги, когато ги има, най-добре е това да става през време на цъфтежа април-май. Сушат се на сянка или в сушилня при температура до 45 градуса по Целзий. Изсушените листа са без мирис, със зелен цвят и горчиво-сладникав вкус. Запазват се в сухо проветриво помещение.
Източник: www.organichno.com
Абонамент за:
Публикации (Atom)