четвъртък, 24 юли 2014 г.

Черничеви листа – новата супер билка и храна


Черничевите листа и особено тези от бяла черница стават все по-популярни заради своите полезни свойства. Вече се продават хранителни добавки и специални целебни чайове на основата на черничеви листа. Още в миналото в Китай са познавали вълшебните им свойства и са ги използвали за лекуване. Предпочитана храна са за копринената буба, също и за богомолките, но по интересното е, че се консумират и от хора в Индия, Турция и други страни. В Турция са правят специални сърмички, направени от листата на черницата.
Най-голяма е концентрацията на полезни вещества в листата на бялата черница (Morus alba l.), но макар и в по-малки количества, същите вещества се срещат и в черната (Morus nigra l.) и червена черници (Morus rubra l.).
Лесно можем да си съберем листа и да си приготвим наш собствен „супер чай”, а защо не и храна. Причината да наричам този чай „супер” ще разберете сами, когато научите повече за състава и полезните свойства.
I. Състав на черничевите листа – 10 основни полезни съставки
1. Гама аминомаслена киселина/ (Gamma-aminobutyric acid)
Тя е основен компонент за метаболизма и функциите на мозъка. Подобрява използването на мазнините за енергия, подобрява мускулното възстановяване и натрупването на мускулна маса, понижава стреса и психическото напрежение, подобрява съня, действа релаксиращо, успокоява нервната система, намалява ефекта и признаците на стареене, има антистресов ефект. Гама аминомаслена киселина е съединение, известно със своите способности за понижаване на кръвното налягане и укрепване на кръвоносните съдове.
2. Моранолин/ 1-DNJ (1-Deoxinorjirimiycin)
Регулира кръвната захар, повлиява диабет тип 2, подпомага отслабването. Изследванията сочат, че моранолина инхибира някои стомашни ензими отговорни за усвояването на мазнинините и захарите, което води до по-малко абсорбирани мазнини и захари от кръвния поток.
3. Фитостерол
Намалява образуването на холестерол в организма, както и абсорбцията му в стомашно- чревният тракт- контролира нивото на холестерола в две посоки: блокира изработването на «лош» холестерол в черния дроб (вътрешен фактор 75-80%); препятства попадането на «лош» холестерол от храносмилателния тракт в кръвоносната система (външен фактор 20-25%).
4. Кверцетин
Това е биофлавоноид, който притежава мощни антиоксидантни свойства и подобно на други биофлавоноиди, има свойството да укрепва клетъчните мембрани. Кверцетина: е важен регулатор на хистамин в тялото, който е от основно значение за имунната система; има доказан благоприятен ефект върху простатната жлеза; има антихистаминно действие и подпомага облекчаването на алергични симптоми и симптоми на астма; има противовъзпалителни свойства, които го правят ефективен при облекчаване на болки при различни заболявания, например артрит; може да е от полза при проблеми с простатната жлеза; облекчава симптоми на умора, депресия и превъзбуденост.
5. Други флавоноиди
Това са мощни антиоксиданти.
6. Каротеноиди
Каротеноидите са съединения, които помагат в борбата с рака и се използват като средство против стареене. Те са мощен антиоксидант, защитават клетките на тялото от щетите, причинени от свободните радикали. Каротеноидите и по-конкретно бета каротинът също могат да подобрят функцията на имунната система. Каротеноидите насърчават правилната клетъчна комуникация – изследователите вярват, че слабата комуникация между клетките може да се окаже една от причините за прекомерното нарастване на клетките – състояние, което в последствие води до рак. Чрез насърчаване на добрата комуникация между клетките, каротеноидите играят важна роля в превенцията на раковите заболявания. Каротеноидите също подкрепят и репродуктивното здраве на жените. Каротеноидите са от изключителна важност за човешкото здраве и помагат за превенция на следните заболявания: СПИН, ангина, астма, катаракта, рак на шийката на матката, цервикална дисплазия, заболяване на сърцето, рак на ларинкса, рак на белия дроб, мъжки и женски стерилитет, остеоартроза, пневмония, рак на простатата, ревматоиден артрит, рак на кожата, вагинална канидидоза и др.
7. Хлорофил
Хлорофила е антиоксидант и се използва за елиминиране на токсините в човешкото тяло. Помага за превръщането на храната в енергия и за абсорбирането на минералите от диетата. Подпомага производството на червени кръвни телца в черния дроб, подобрява кръвообращение и повишава хемоглобина. Добре действа върху сърдечно-съдовата система, подобрява дейността на матката и белите дробове, прочиства черния дроб и червата от токсини, тежки метали и други отпадъчни продукти. Той притежава изключително силен алкален ефект върху храносмилателната система, чието значение расте с всеки изминат ден.
8. Витамини
8.1. Витамин А
8.2. Витамин Б1
8.3. Витамин Б2
8.4. Витамин Б6
8.5. Витамин С
9. Микроелементи
9.1. Калций
Листата на черницата съдържат 6 пъти повече калций, отколкото тези на зеления чай, 25 пъти повече отколкото в млякото и 40 пъти повече отколкото в зелето.
9.2. Потасиум
Подпомага щитовидната, надбъбречната жлеза и бъбреците.
9.3. Магнезий
9.4. Желязо
Листата на черницата съдържат 2.5 пъти повече желязо, отколкото съдържащото се в зеления чай и 10 пъти повече, отколкото съдържащото се в спанака.
9.5. Цинк
9.6. Манган
9.7. Фосфор
10. Аминокиселини
10. 1. Аспарагинова киселина
Играе жизнено важна роля в метаболизма , повишава енергията на тялото; липсата на тази киселина води до хронична уморяемост, понижаване на енергията на клетките; добра е за спортисти и спомага за предпазване на черния дроб , чрез подпомагане отстраняването на излишния амоняк;комбинирана с други аминокиселини, образува молекули,които абсорбират токсините и ги премахват от кръвообращението; повишава производството на хемоглобини и антитела(белтъци на имунната система).
10. 2. Треонин
Треонинът е незаменима /есенциална аминокиселина/, която подпомага поддържането на протеиновия баланс в организма. Треонинът участва в изграждането на еластина, емайла на зъбите, колагена, както и в синтеза на други важни аминокиселини като серин и глицин. Те играят много важна роля в различни физиологични функции. Треонинът поддържа много и различни функции в човешкото тяло. Има липотропно действие и контролира мастните отлагания в черния дроб- помага за правилното метаболизиране на мазнините в черния дроб, което е изключително важно за регулирането на процесите в организма. Треонинът е полезен при лечение на амиотрофична латерална склероза. Доказано облекчава симптомите при мозъчна склероза – друго заболяване, засягащо мускулите и нервите. Някои изследвания свързват допълнителния прием на хранителни добавки с треонин с осъществяването на ефективен контрол върху епилепсията. Треонинът е широко използван имуностимулант, подпомагащ дейността и активността на тимусната жлеза. Треонинът стимулира имунната система чрез продукцията на антитела в организма. Полезен е и за лечението на някои видове депресия.
10. 3. Серин
Серин е важен както за физическото, така и за психическото здраве на човека. Той е от особено значение за правилното функциониране на централната нервна система и мозъка, понеже е основен градивен елемент на невротрансмитера ацетилхолин. Серин взема дейно участие във формирането на мускулите, метаболизма и поддържането на силна имунна система. Серинът е необходим за производството на триптофан, антитела и имуноглобулини. Подпомага понижаването на нивата на кортизол в кръвта. Серин е необходим за правилния метаболизъм на мазнините и мастните киселини, за растежа на мускулите. Съдържа се в мозъчните белтъчини и в предпазните миелинови обвивки на нервните влакна. Серинът е много важен за функционирането на ДНК и РНК. Серинът засилва бдителността и концентрацията, подобрява паметта и облекчава депресивни състояния. Индиректно серин е свързан с производството на хормона серотонин, който подобрява настроението, помага при различни смущения в съня и подобрява половата функция при мъжете.
10. 4. Глутаминова киселина
Стимулиращ нервотрансмитер; много важна за метаболизма на захарите и мазнините ; подпомага транспортирането на калия през кръвно-мозъчната бариера;използва се от мозъка като гориво; дезинтоксикира амоняка,чрез отнемане на азотни атоми , като така се създава глутамин – превръщането на глутаминова киселина в глутамин е единствения начин по който амонякът в мозъка може да бъде дезинтоксикиран; използва се при лечение на епилепсия, мускулна дистрофия,умствено изоставане и язви.
10. 5. Глицин
Забавя мускулната дегенерация чрез снабдяване на допълнителен креатин; подобрява натрупването на гликоген. Наличието на голямо количество от тази аминокиселина води до уморяемост, но при наличие на нормално количество се произвежда повече енергия.
10.6. Аланин
Подобрява метаболизма на глюкозата(прост въглехидрат ,който се използва в организма за производство на енергия ); предпазва от натрупването на токсични вещества,освобождавани в мускулните клетки, когато мускулните белтъчини се разграждат ,за да посрещнат спешни енергийни нужди , например при аеробни упражнения.
10. 7. Валин
Есенциална аминокиселина със стимулиращо действие върху организма;необходим е за метаболизма на мускулите,възстановяването на тъканите и подържането на нормалния азотен баланс – намира се във висока концентрация в мускулната тъкан; той е една от аминокиселините с разклонени вериги, което означава ,че се използва като източник на енергия от мускулната тъкан. Трябва да се приема винаги в баланс с другите аминокиселини с разклонени вериги. L-изолевицин и L –левицин.
10. 8. Метионин
Есенциална аминокиселина , съдействаща за разграждането на мазнините;подпомага храносмилателната система и дезинтоксикацията от увреждащи елементи като олово и други тежки метали;действа благоприятно при хора с остеопороза или с алергии към химически вещества; метионинът е мощен антиоксидант;
10. 9. Изолевцин
Една от есенциалните аминокиселини , необходима за образуването на хемоглобина и за стабилизиране и регулиране на кръвната захар и енергийното ниво;метаболизира се в мускулната тъкан и е една от трите аминокиселини с разклонени вериги – те са полезни за спортисти , тъй като увеличават енергията на тялото, повишават издръжливостта и подпомагат заздравяването и възстановяването на мускулната тъкан.
10. 10. Левцин
Есенциална аминокиселина, една от трите с разклонени вериги(другите две са изолевицин и валин); те действат заедно , като играят ролята на гориво за мускулите; подпомагат заздравяването на костите и кожата; левицинът нормализира повишеното ниво на кръвната захар и спомага за повишаване на производството на разстежен хормон
10. 11. Тирозин
Стимулира метаболизма и функционирането на нервната система;има леко антиоксидантно действие,потиска апетита и спомага за намаляването на мазнините в организма; стимулира производството на меланин (пигмент отговарящ за цвета на кожата и косата) и функциита на надбъбречната , щитовидната и хипофизната жлеза; симптомите при липса на тирозин са ниско кръвно налягане, ниска телесна температура( също студени ръце и крака);
10. 12. Фенилаланин
Есенциална аминокиселина, която прониква през кръвно-мозъчната бариера, влияе пряко върху химическите процеси в мозъка;попаднал в организма той може да се превърне в друга аминокиселина – тирозин;поради връзката му с централната нервна система, фенилаланинът може да повиши настроенитео, да намали болката, да подпомогне паметта и усвояването на знания и да подтисне апетита; Използва се при лечението на мигрена, затлъстяване, депресия, болест на Паркинсон и шизофрения;
10. 13. Хистидин
Есенциална (незаменима) аминокиселина,която има значение за разстежа и възстановяването на клетките и тъканите; предпазва организма от радиационно увреждане; подпомага предпазването от СПИН; повишаването на нивото му в организма води до психични заболявания, страхова невроза и др;производно на хистадина е веществото хистамин, което е важно за имунната система и подпомага половата възбуда, спомага за подобряване на половото функциониране и удоволствието(за превръщането на хистадина в хистамин се препоръчва заедно с хистадина да се приема и витамин B3(ниацин) и витамин B6 (пиродоксин).
10. 14. Лизин
Есенциална аминокиселина(не се образува в тялото), участваща в изграждането на всички видове белтъчини;подържа баланса на азота в организма и подпомага абсорбацията на калция;много важно свойство е способността да противодейства на херпес-вирусите(приема се L-лизин заедно с витамин С и биофлавоноиди); недостиг на лизин може да доведе до: косопад, загуба на енергия, безапетитие,заболявания на половата система, забавяне на разстежа,загуба на тегло;
10. 15. Аргинин
Забавя растежа на туморите и рака чрез засилване на функциите на имунната система ; повишава размера и активността на тимусната жлеза , в която се произвеждат Т-лимфоцити , важни елементи на имунната защита; аргининът подобрява състоянието на болни от СПИН и от други заболявания при които е подтисната имунната система; подобрява състоянието при болни от чернодробна цироза и мастна дистрофия (помага за детоксикацията, чрез неутрализиране на амоняка) ; полезен е при стерилитет при мъжете; важен е за метаболизма на мускулите; спомага за регулирането на теглото , като улеснява повишаването на мускулната маса и намаляването на подкожната мастна тъкан; подпомага панкреаса при производството на инсулин;съставна част е на хипофизния хормон вазопресин и спомага за производството на разстежните хормони; аргинина е съставана част и на колагена и действа благотворно при артрити и заболявания на съединителната тъкан (ръбцовата съединителна тъкан , която се образува при заздравяване, се състои от колаген, богат на аргинин).Аргининът се произвежда в организма.
II. За кого е този чай и има ли странични ефекти
Всеки може да употребява чая ежедневно. Чая е подходящ за всички възрасти, заради богатото съдържание на витамини и минерали. Не съдържа кофеин и танин, не води до привикване. Особено подходящ е за диабетици и хора с високо кръвно налягане. В големи количества този чай не бива да се консумира от бременни, кърмещи и малки деца. Няма известни странични ефекти свързани с приема на черничеви листа, но листата на черницата намаляват нивата на кръвната захар и инсулина, така че не се препоръчва за хора с ниска кръвна захар (хипогликемия).
III. Ползи за здравето – 10 основни ползи
Анализ на „Mulberry Research Center” в Тайланд открива 18 аминокиселини, минерали, витамини, микроелементи в съдържанието на черничевите листа. Екип специалисти от болницата „Samroang”, отново в Тайланд изследват 82-ма пациента с диабет. След приема на листа от черница под формата на капсули- 3 пъти дневно за 8 седмици, при 90% от всички пациенти се намалява общото средно ниво на кръвната захар с 24%. Друго изследване доказва, че листата на черницата могат да спрат HIV ензима. Черничевите листа са богати и на фибри.
Чая от черничеви листа:
1. Намалява нивото на кръвната захар .
2. Допринася за загубата на излишно тегло и поддържането на нормално телесно тегло, подтиска апетита.
3. Помага при хипертония (високо кръвно налягане).
4. Понижава нивото на холестерол в организма.
5. Засилва имунитета,укрепва черния дроб и бъбреците.
6. Подтиска мутагенезиса на канцерогените, честата му употреба е добра превенция срещу рак на черния дроб.
7. Укрепва костната система.
8. Подобрява кожата.
9. Подобрява храносмилането и усвояването, подходящ е за страдащи от запек.
10. Обогатява кръвта, успокоява нервите.
IV. Как да приготвим чая и каква е дозировката
1. Подготовка
1.1. За консумация като обикновен чай
Една чаена лъжичка чай се залива с 200-250мл вряла вода (71 до 93градуса по Целзиий). Изчаква се да се запари 3-5 минути, прецежда се и се консумира.
1.2. За лечебни цели
Две супени лъжици листа се заливат с 400 мл вряла вода и се оставят да киснат 1 час. Прецедената запарка се пие по една винена чаша преди храна, 4 пъти дневно.
2. Дозировка
Препоръчителната доза е 4 до 16 грама ( около 4-16 чаени лъжички) и зависи от резултата, който търсим. Добре е да се започне с по-малки дози. Минималната доза, която би дала лечебен ефект е 4 до 10 грама (около 4-10 чаени лъжички).
V. Как да подготвим суровината за чая
Събират се по-младите листа. Въпреки, че листа можем да събираме винаги, когато ги има, най-добре е това да става през време на цъфтежа април-май. Сушат се на сянка или в сушилня при температура до 45 градуса по Целзий. Изсушените листа са без мирис, със зелен цвят и горчиво-сладникав вкус. Запазват се в сухо проветриво помещение.

Източник: www.organichno.com

Няма коментари:

Публикуване на коментар