понеделник, 1 май 2017 г.

УМБАЛ „Свети Георги“ разполага с нов сектор за метаболитна брахитерапия


В Клиника по лъчелечение към УМБАЛ „Свети Георги“ вече се извършва метаболитна брахитерапия. Там се откриват три нови помещения, т. нар. „активни легла“, в които ще се провежда лъчелечение с радиофармацевтици на доброкачествени и злокачествени заболявания на щитовидната жлеза. Терапията ще се прилага и при множествени костни метастази, обясни началникът на клиниката д-р Мария Влайкова.

Новите „активни легла“ ще изолират настанените в тях от останалите пациенти. По време на всеки от сеансите медицински екип ще извършва видеонаблюдение и проследяване в реално време. Изолирането е необходимо, защото пациентите приемат радиоактивни препарати – радиофармацевтици. Последните представляват комбинация от радиоизотоп и помощно химично съединение, които заедно постъпват в човешкото тяло и се натрупват избирателно по пътя на естествения метаболизъм.
Клиниката по лъчелечение на УМБАЛ „Свети Георги“ е единствената в България, която разполага с кибернож – роботизирана стереотактична радиохуриргия,  2 мултимодални линейни ускорителя, 3D и 4D компютър томографи. Първите няколко пациенти вече преминаха успешно лечение с киберножа. 

Повече от 10 години клиниката има опит в работата с най-модерната и към момента апаратура за лъчелечение – линейните ускорители. Нейните предимства са не само във високия технологичен клас, но и в големия, трупан ежедневно, опит на лекарите. В клиниката работят 4-ма лекари с над 30-годишен стаж и 2-ма специализанти, както и  3-ма физици с над 10-годишен опит в работата с линейни ускорители. Част от тях са преподаватели в Медицински университет – Пловдив.
Двата високотехнологични апарата за лъчелечение са напълно взаимнозаменяеми, така че във всеки един момент, при евентуална  неизправност на единия, другият може да поеме всички пациенти. При ежедневно натоварване на двата линейни ускорителя преминават по 100 пациенти дневно. Все още Клиниката по лъчелечение на УМБАЛ „Свети Георги“ предлага най-краткият срок за планиране на лъчетерапия с линейни ускорители – в рамките на 1 до 3 работни дни.
В клиниката се провежда и съвременно комбинирано съчетаване на лъчелечение с химиотерапия или таргетна терапия. Този метод дава възможност за по-ефективно лечение на злокачествени и доброкачествени образувания в областта на глава и шия, карцином на шийката на матката и на ректума.  Клиниката  изписва химиотерапевтици – Платина, Ербитукс и Кселода. КЛЛ е единствения лъчетерапевтичен център в Южна България, в който се облъчват и деца, каза д-р Влайкова.

Няма коментари:

Публикуване на коментар